• For abonnenter
Finans

Bankuro skræmmer: Prisen på konkursforsikringer eksploderer

Bankaktier mister værdi, og prisen for at forsikre sig mod krak i branchen stiger oven på de seneste ugers uro på den internationale finansscene.

Artiklens øverste billede
Bankaktier har mistet en del i værdi i løbet af de seneste uger. Samtidig er prisen på at forsikre sig mod bankkrak steget. Foto: Finn Frandsen

Frygten for flere bankkrak stiger, og det samme gør prisen på de forsikringer, man kan købe, hvis man vil sikre sin investering i en bank i tilfælde af en konkurs.

Det viser et nyt udtræk af udviklingen på forsikringerne, som i fagsprog kaldes for en credit default swap eller i daglig tale en CDS.

»Det, vi ser lige

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.