Allianz slår forventninger i andet kvartal - aktien sendes frem
Den tyske forsikringsgigant Allianz er kommet flot gennem andet kvartal af 2024. Det fremgår af regnskabet, som selskabet onsdag kan præsentere.
Regnskabet viser, at Allianz har løftet driftsresultatet med 3,8 pct. til 3,93 mia. euro, eller 29,3 mia. kr., for kvartalet, hvilket slår analytikernes forventninger på 3,66 mia. euro.
Det skriver Bloomberg.
Det er særligt helbredsforsikringer samt forvaltningen af selskabets aktiver, som løfter resultatet.
Allianz fastholder forventningerne for resten af året, som lyder på et samlet driftsresultat på et sted mellem 13,8 mia. euro og 15,8 mia. euro, eller 103 mia. kr. og 118 mia. kr.
I en meddelelse skriver Allianz samtidig, at deres aktietilbagekøbsprogram udvides til 1,5 mia. euro, eller 11,2 mia. euro.
Allianz-aktien stiger onsdag middag med 1,6 pct. på den tyske børs.
