Fortsæt til indhold

Forsikringsdom kan koste selskaber milliarder af kroner

Mere end 50.000 danskere kan have krav på erstatning for arbejdsulykker mange år tilbage i tiden. En del af den potentielle milliardregning ventes at havne hos de store forsikringssselskaber.

Titusindvis af danskere kan have krav på en ny gennemgang af deres sag om arbejdsulykke, når Højesteret afsiger dom mandag formiddag. Her er det et billede fra en arbejdsulykke i Rødovre. Foto: Martin Lehmann
Finans

Tirsdag den 28. april kl. 12 får de store danske forsikringsselskaber svar på, om de risikerer betydelige uforudsete erstatningsudgifter, eller om de kan ånde lettet op. Hvis den ventede Højesteretsdom går imod sektoren, kan det føre til milliardkrav mod staten for at få dækket forsikringsselskabernes regning.

Sagen, som er anlagt af HK Danmark, handler…