Fortsæt til indhold

Aktier/middag: Pandora og Unibrew er højdespringere i grønt C25-indeks

Aktier
/ritzau/FINANS

En ny prognose fra Royal Unibrew og meldinger fra Demant om en bedring af et fortsat coronaramt salg løber med en stor del af opmærksomheden på det danske aktiemarked onsdag.

Ved middagstid er det dog smykkekoncernen Pandora, der har indtaget topplaceringen i det danske eliteindeks, C25, der går frem med 0,8 pct. til 1347,77.

- Det er en mere eller mindre neutral dag, vi ser herhjemme. Vi så et ordentligt fald i mandags og en lille stigning i går, og den driver vi lidt mere med på i dag.

- Der er ikke nogen store begivenheder ude i verden, som trækker meget i den ene eller anden retning i dag, siger Daniel Fabricius, der er børsmægler hos ABG Sundal Collier.

Pandora-aktien er trukket i førertrøjen og stiger 5,1 pct. til 365,90 kr. ved middagstid.

Ifølge Jyllands-Posten har smykkeselskabet åbnet omkring 60 pct. af sine butikker igen, og i løbet af den næste måned vil de resterende butikker følge trop.

Finanshuset HSBC har desuden løftet anbefalingen for Pandoras aktie til "køb" fra "hold". Kursmålet er samtidig skruet op til 480 kr. fra 305 kr., viser data fra Bloomberg.

Royal Unibrew følger lige efter med et kurshop på 4,3 pct. til 553,80 kr. onsdag middag, efter at bryggerikoncernen tirsdag aften diskede op med nye forventninger til 2020.

Prognosen blev ellers suspenderet i midten af marts på grund af usikkerhed om effekterne af coronakrisen, men der er nu så stor visibilitet og sikkerhed i tallene, at bryggeriet atter er tryg ved at spille ud.

Det sker med en forventning om et driftsresultat på 1250-1375 mio. kr., hvilket i hele træskolænger er omkring 100-200 mio. kr. mindre end den oprindelige forventning om et resultat på niveau med de 1469 mio. kr., bryggeriet tjente på driften sidste år.

Til gengæld ligger midtpunktet af den nye prognose omkring 3 pct. højere end analytikernes gennemsnitsestimat ifølge Bloomberg News.

Bryggeriet har efterfølgende fået løftet sit kursmål hos DNB til 630 kr. fra 580 kr. Anbefalingen er stadig "køb".

A.P. Møller-Mærsks B-aktie indtager tredjepladsen i eliteindekset med en stigning på 2,8 pct. til 7862 kr. Dermed bygger transport- og logistikkoncernen videre på tirsdagens kurshop på 1,8 pct.

Fra Demant kom der fra morgenstunden en kort statusrapport om, hvor selskabet står efter udbruddet af coronavirus.

Der mangler dog stadig så meget gennemsigtighed i forretningen, at de finansielle forventninger til 2020 forbliver suspenderede.

Til gengæld fortæller Demant, at selskabets øjeblikkelige omsætning ligger på omtrent 50-60 pct. af det, der var indregnet i selskabets oprindelige forventninger.

Det er en forbedring siden starten af maj, hvor Demant offentliggjorde periodemeddelelse. Dengang var den samlede omsætning på omkring 30 pct. af det oprindeligt forventede niveau.

Aktien i Demant stiger 1,1 pct. til 188,30 kr., og konkurrenten GN Group går frem med 2,2 pct. til 363,90 kr.

Vestas-aktien bliver også løftet af investorerne onsdag, efter at vindmølleproducenten har annonceret en ordre på 336 megawatt i USA. Ordren er den første på produktplatformen Enventus i USA.

- Der har været lidt stilstand med den platform, så det er dejligt, at der er kommet lidt gang i det. Det er den første Enventus ordre i USA, siger Daniel Fabricius.

Vestas sendes op med 1,2 pct. til 686,80 kr.

I bunden af eliteindekset er derimod pres på Coloplast og Chr. Hansen, der falder henholdsvis 0,8 pct. til 1051 kr. og 0,2 pct. til 666 kr.

For Tryg byder onsdagen på et sænket kursmål fra Jyske Bank, der nu sigter efter 190 kr. mod tidligere 200 kr. Samtidig gentages den neutrale anbefaling "hold".

Tryg stiger 0,4 pct. til 184,40 kr. onsdag efter en gevinst på 3,8 pct. tirsdag, hvor aktien gevandt terræn oven på et minus på hele 8,5 pct. mandag.

ISS har desuden fået løftet kursmålet til 165 kr. fra 125 kr. af ABG Sundal Collier, der gentager købsanbefalingen.

Aktien stiger 0,8 pct. til 123,70.