Europa/middag: Wirecard fortsætter nedturen i positivt marked
De europæiske aktier har vendt morgens fald til små plusser, efter at Den Europæiske Centralbank, ECB, har meddelt, at den planlægger en ny likviditetsfacilitet for centralbanker uden for eurozonen.
Det fælleseuropæiske Stoxx 600-indeks stiger 0,2 pct. Det tyske DAX-indeks ligger med en stigning på 0,3 pct., og det britiske FTSE 100-indeks taber 0,1 pct.
- Hvis markedet vender fra risk-off til risk-on på en ECB-overskrift. Hvad fortæller det os så? De negative har en meget svag hånd og udholdenhed, og frygten for at gå glip af noget er hele tiden til stede, reel og stigende, idet økonomierne åbner, siger Manish Singh, der er investeringschef hos Crossbridge Capital, til Bloomberg News.
Wirecard-aktien brager i gulvet med et fald på 72,5 pct. til 3,39 euro, efter at den skandaleramte tyske betalingsvirksomhed torsdag har søgt om rekonstruktion ved de tyske myndigheder. Onsdag i sidste uge lå aktien i 104 euro.
Ansøgningen om rekonstruktion kommer efter en ualmindeligt tumultarisk uge for den tyske virksomhed. Begivenhederne blev sparket i gang torsdag i sidste uge, efter at selskabets revisorer slog alarm over 1,9 mia. euro, der angiveligt manglede i regnskabet.
Den nu daværende topchef, Markus Braun, trak sig umiddelbart efter fra stillingen, og mandag i denne uge meldte han så sig selv til politiet. Her er han under anklage fra de tyske myndigheder for at have manipuleret Wirecards salg, så selskabet fremstod mere attraktivt for investorer og kunder.
Den britiske posttjeneste Royal Mail dykker 8,2 pct., efter at selskabet torsdag morgen meddelte, at det er kommet gennem regnskabsåret med en nedgang på 30 pct. i overskuddet og nu lancerer en massiv spareplan.
Resultatet falder til 275 mio. pund i det forskudte regnskabsår, der sluttede 31. marts, mod 398 mio. pund i samme periode sidste år.
Bankerne fik torsdag formiddag medvind, efter at ECB annoncerede, at dens nye facilitet vil give sikkerheds euro-repo-kreditfacilitet til banker uden for eurozonen.
Franske Credit Agricole løftes 1,2 pct., og østrigske Erste Group stiger 1,5 pct.
Lufthansa drøner op med 12,9 pct., efter at en storaktionær har givet sin opbakning til redningspakken fra den tyske regering.
Storaktionæren Heinz Hermann Thiele bekræftede onsdag aften ifølge Frankfurter Allgemeine Zeitung, at han har ændret mening og alligevel vil stemme for den redningspakke, som bestyrelsen i Lufthansa har forhandlet og aftalt med den tyske regering.
Heinz Hermann Thiele ejer 15,5 pct. af aktierne i det tyske luftfartsselskab. Han fortalte i sidste uge, at han havde tænkt sig at stemme nej til forslaget, fordi han ikke mente, at den forhandlede aftale var god nok.
