Fortsæt til indhold

Markedsrapport: En bitter pille fra Trump trak aktier ned

Donald Trump pressede tirsdag aktiemarkederne ned efter at have afsendt et for medicinalindustrien besk tweet. Prisfaldet blev desuden forstærket af udsigten til en rentestigning i USA.

Aktier

Medicinalinvestorerne havde en hård dag på kontoret efter endnu et dyrt tweet fra den amerikanske præsident Trump. Her gjorde han det klart, at han vil arbejde for lavere priser på medicin - og det kan nemt betyde lavere indtjening for medicinalkoncernerne.

Det pressede medicinalaktier så meget i både Europa og i USA, at det satte spor i de generelle indeks. I Danmark kostede det Novo Nordisk, den volumenmæssigt største aktie i København, et fald på 1,4 pct.

I USA faldt S&P 500 med 0,3 pct. til 2,368. Indekset over medicinaktierne faldt 0,7 pct.

»Vi er fængslet af timingen af præsident Trumps tweet denne morgen, idet det følger lige efter Repræsentanternes Hus' forslag til en sundhedsreform, og vi tror, det viser regeringens fortsatte fokus på medicinpriser,« skrev Vamil Divan, en analytiker hos Credit Suisse, til sine kunder ifølge Bloomberg.

Udover effekten fra medicinprispresset ligger der i markedet en klar forventning om, at den amerikanske centralbank er på vej med en rentestigning i næste uge, og det presser også aktierne ned. På den baggrund faldt otte af de 11 større indeks i S&P-buketten.

Rentestigningen vil være begrundet i en generel styrkelse af amerikansk økonomi, som taler for at tage pengepolitikken i brug for at forhindre overophedning af økonomien. Hvor varm økonomien er, bliver markedet klogere på fredag, hvor der kommer nye tal for det amerikanske arbejdsmarked.

En Reuters-måling viser, at der er 83 pct. chance for en rentestigning - en markant stærkere prognose end de 30 pct. chance, der blev givet for blot en uge siden.

Der er meget stor sandsynlighed for en rentestigning i USA næste uge, spår analytikerne. Det er den amerikanske centralbankchef, Janet Yellen, der har det sidste ord i den sag. Foto: AP//J. Scott Applewhite)

Samme forventede rentestigning lagde tirsdag en bund under den amerikanske dollar: decideret styrket blev den dog kun over for euro og dermed danske kroner. Det blev især begrundet med usikkerhed om det franske valg, der svækkede euroen.

Målt i forhold til danske kroner steg dollaren fra 7,018 mandag til 7,03 tirsdag aften.

Udsigten til en rentestigning trak obligationsrenterne op - til 2,51 pct. for den 10-årige amerikanske statsobligation.

Faldet på det amerikanske aktiemarked var en fortsættelse af, hvad der skete i Europa. Igen var det medicinaktierne, der tog nogle af de største tæsk - også i Danmark hvor det danske eliteindeks, C20 Cap, faldt med 0,5 pct. til 1.061,22.

Det paneuropæiske Stoxx 600 sluttede dagen med et fald på 0,3 pct.

Artiklens emner
Nasdaq OMX Group