Fortsæt til indhold

Obligationer/middag: Corona og priskrig på olie giver rekordlav rente

Obligationer
/ritzau/FINANS

Udbrud af en oliepriskrig mellem Rusland og Saudi-Arabien har sammen med den fortsatte udbredelse af coronavirusset i den vestlige verden kastet de globale finansmarkeder ud i frygt for recession i verdensøkonomien.

Det giver blodrøde aktiemarkeder og faldende renter, og for den amerikanske tiårige T-bond er der tale om det største rentefald på 33 basispoint i mere end ti år. Den toneangivende tiårige amerikanske rente er nu nede i 0,43 pct.

For den tiårige toneangivende danske statsobligation ligger renten mandag middag i minus 0,81 pct., som er en enkelt basispoint højere end åbningsniveauet, men fortsat 10 basispoint lavere end slutniveauet fredag eftermiddag. Holder udviklingen, bliver det laveste lukkeniveau for renten på statsobligationen med udløb i 2029.

Det var et sammenbrud i forhandlingerne mellem Opec og Rusland om produktionsnedskæringer, som i weekenden fik Saudi-Arabien til at sænke priserne og lægge planer for et massivt produktionsløft i april. Det sendte oliepriserne ned med omkring 25 pct. mandag morgen. Nedturen er siden dæmpet til et fald på tæt på 20 pct.

Udbruddet af priskrig på oliemarkedet følger en weekend med yderligere stigning i antallet af coronasmittede og døde, og hvor Italien søndag lukkede de nordlige regioner af landet, og i markedet er det nu forventningen, at den amerikanske centralbank, Federal Reserve, vil sænke sin toneangivende rente 75 basispoint på mødet i renteudvalget den 18. marts. Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

På de store europæiske obligationsmarkeder ses mandag middag rentefald på 15 basispoint i London, på 4 basispoint i Paris og på 15 basispoint i Frankfurt.

Omvendt stiger renten 22 basispoint i Italien, hvor regeringen ifølge Reuters presser på for EU-tiltag, der kan mildne den økonomiske effekt af coronavirusset.