Fredagens obligationer: Små rentefald på stille kampdag
Der var ikke mange bevægelser på det danske obligationsmarked fredag, hvor realkreditrenterne faldt en smule tilbage i forhold til torsdagens lukkeniveau.
De gennemsnitlige kurser på de almindelige 30-årige realkreditobligationer hos Nykredit med en pålydende rente på 1 pct. steg fredag til omkring 98,49 fra 98,05 torsdag - med et lille fald i den effektive rente til følge.
Faldet skete sideløbende med en negativ stemning på de få aktiemarkeder, som holdt åbent trods fejringen af arbejdernes internationale kampdag.
- Der har været "risk off" på markedet, og det lukrerer blandt andet de danske realkreditobligationer på, siger Jeppe Juul Borre, cheføkonom i Arbejdernes Landsbank, til Ritzau Finans.
I USA fortsatte handlen også fredag, hvor dagen bød på en række nøgletal. Den endelige opgørelse over Markit US Manufacturing PMI for april viste, at de amerikanske indkøbschefer inden for industrien ser mere pessimistisk på aktiviteten i den amerikanske økonomi.
Indekset landede således på 36,1 mod 48,5 i marts.
Den foreløbige opgørelse for april havde vist 36,9, og økonomerne ifølge en rundspørge foretaget af Bloomberg havde ventet en regulering til 36,7 i den endelige opgørelse.
Et tal over 50 betyder, at der er relativt flere virksomheder, der har meldt om et bedre forretningsklima, end virksomheder som har meldt om et forværret forretningsklima.
Omvendt landede de amerikanske indkøbschefers indeks over aktiviteten i fremstillingsindustrien, ISM, højere end ventet.
I april faldt indekset nemlig til 41,5 fra 49,1 i måneden før, viser tallene fra Institute of Supply Management fredag.
Ifølge Bloomberg News var konsensus blandt økonomerne dog et indeks på 36,0.

