Fortsæt til indhold

TDC kontaktet af køber: Bekræfter aflyst kæmpefusion

Der er dog ingen sikkerhed for, at der kommer en handel, lyder det fra TDC.

Investor

Den danske telegigant TDC bekræfter nu, at den storstilede milliardfusion med MTG Nordics står til at blive aflyst. Det sker i en fondsbørsmeddelelse, hvor det fremgår, at »TDC er blevet kontaktet af en byder vedrørende alle aktier i TDC.«

»I lyset heraf, og i overensstemmelse med TDC's forpligtelser over for Modern Times Group (MTG), har TDC konsulteret MTG og har kommunikeret, at TDC's bestyrelse har intention om at tilbagekalde sin anbefaling af transaktionen med MTG vedrørende MTG's Nordic Entertainment og Studios forretning, hvis et sådant overtagelsestilbud bliver fremsat,« skiver TDC.

TDC oplyser ikke, hvem investorerne er. Men det er kommet frem og blevet bekræftet, at et konsortium bestående af de danske pensionsselskaber ATP, PFA, PKA samt australske Macquarie gerne vil købe samtlige aktier i TDC for en pris på 48 kr. pr. aktie.

»Der kan ikke gives nogen sikkerhed for, at de igangværende drøftelser vil lede til et overtagelsestilbud. TDC vil give yderligere information, når den modtages,« skriver TDC.

TDC har dog været langsomme til at informere markedet med hensyn til den droppede fusion. Klokken 10 oplyste MTG nemlig den svenske Nasdaq-børs i Stockholm om dette. Men TDC's meddelelse til den danske Nasdaq-børs kom først klokken 10.25.

Den nu skrottede fusion blev offentliggjort den 1. februar. Fusionen ville have værdisat MTG Nordics, der bl.a. står bag Viaplay, Viasat og TV3, til 14,9 mia. kr.

Denne skulle finansieres via 309 mio. TDC-aktier. Derudover ville MTG havet fået 2,5 mia. kr. i kontanter. Det havde betydet, at MTG efterfølgende ville have ejet 28 pct. af TDC.

Da planerne om en fusion mellem TDC og MTG Nordics blev offentliggjort, styrtdykkede aktiekursen i TDC. Men da det kom frem, at konsortiet med de danske pensionsselskaber ville købe TDC, steg aktiekursen voldsomt.

Nyheden om den nu droppede fusion har sendt TDC aktien op med over 6 pct. i dagens handel. Aktien bliver i øjeblikket handlet til en kurs omkring 45 kr. pr. aktie.

Efterfølgende er det dog kommet frem, at bestyrelsen i TDC havde modtaget et købstilbud fra konsortiet inden fusionsplanerne blev offentliggjort. Tilbuddet blev dog blankt afvist af bestyrelsen, som mente, at fusionen var den bedste vej. Denne holdning har bestyrelsen altså åbenbart ikke længere.

Artiklens emner
MTG
TDC