Fortsæt til indhold

Utålmodig adfærd spolerer dit aktieafkast

Investor
Kerstin Lysholm, chef for alternativer og produktudvikling i SEB

De seneste måneder har været kendetegnet ved betydeligt højere udsving på aktiemarkederne, end vi har været vant til i sidste år. Mens den ugentlige værdiændring for globale aktier i 2017 bevægede sig fra plus 1,9 pct. til minus 1,6 pct., er spændet i år væsentligt større, nemlig fra plus 3,7 pct. til minus 5,3 pct.

Selvom udsving hører med til det at investere i aktier, bliver mange påvirket af de større markedsbevægelser og ændrer adfærd. Væk er den indstilling, at det gælder om at holde fokus på den lange investeringshorisont; nervøsiteten skaber et ønske om at agere her og nu. Nogle går i panik og beslutter sig for et fuldstændigt frasalg af risikoinvesteringer i en periode. På den måde har man sikret sig, at udsvingene ikke rammer ens afkast, for der er simpelthen ikke længere noget risikabelt at ramme.

Den strategi fjerner værdiudsving og risikoen for tab, når markederne oplever en nedtur. Desværre fjerner man samtidig også den potentielle gevinst, der hentes, når et marked stiger i værdi. Og det kan have stor betydning for ens langsigtede afkastresultat. Effekten illustreres f.eks. i JP Morgans ”Guide to Markets” :

Det europæiske aktieindeks MSCI Europe leverede en årligt kursstigning på 4,0 pct. (ekskl. dividender) i den 15-årige periode fra 2002-2017. Ifølge JP Morgan er effekten af ikke at få den fulde upside undervejs enorm: det årlige afkast falder nemlig til minus 0,8 pct. i perioden, hvis man ikke havde sine aktier de 10 dage med det stærkeste aktieafkast. Mister man de bedste 50 dage, falder den årlige prisudvikling til minus 9,1 pct.

Pointen er, at det betaler sig for langsigtede investorer at holde hovedet koldt, når markederne svinger. Aktiemarkeder er kendetegnet ved midlertidige udsving, det er deres DNA, og i hvert enkelt år ses kortvarige korrektioner. På langt sigt er aktiemarkederne dog på investorernes side: JP Morgans ”Guide to Markets” viser også, at det europæiske aktiemarked har leveret et positivt årsafkast i 30 ud af de seneste 38 år på trods af korrektionerne undervejs.

Pensionsopsparinger er den mest langsigtede opsparing for de fleste af os. Her gælder det i den grad om at vælge en tilsvarende langsigtet risikosammensætning, så man kan bevare roen – og holde fast i sine aktiver - også i mere turbulente tider.

Artiklens emner
JP Morgan
Kerstin Lysholm