Fortsæt til indhold

Vestas i stor fyringsrunde

Vindmøllegiganten Vestas vil fyre 590 medarbejdere i Danmark og Tyskland, oplyser selskabet.

Foto: PR Vestas
Investor

Vindmølleproducenten Vestas vil skrue ned for kapaciteten i både Danmark og Tyskland – og det koster arbejdspladser i begge lande.

Vestas planlægger derfor at reducere medarbejderstaben med 590 personer, oplyser selskabet i en pressemeddelelse.

Fyringsrunden rammer Vestas’ vingefabrikker i Lem i det vestlige Jylland og Lauchhammer i Tyskland, hvor man i dag producerer V136-vingen, som Vestas nu vil nedjustere produktionen af.

Det er planen, at produktionen af V136-vingen helt ophører i Danmark, mens den vil fortsætte på lavt blus i Tyskland.

Konkret skal antallet af medarbejdere reduceres med 90 i Danmark, hvilket svarer til omkring 12 pct. af de ansatte på fabrikken i Lem.

Resten af fyringerne finder sted i Tyskland. Her betyder fyringerne af 500 medarbejdere, at antallet af ansatte skal reduceres med omkring 50 pct. Omkring 330 af de 500 er midlertidigt ansatte, som nu afskediges.

På verdensplan har Vestas i dag 24.500 ansatte.

Nyheden om den kommende fyringsrunde kommer dagen efter, at Vestas-konkurrenten Siemens Gamesa meddelte, at den tysk-spanske vindmølleproducent planlægger at fyre op mod 600 medarbejdere i Danmark.

Artiklens emner
Fyringer
Vestas