USA/åbning: Optimismen forduftet igen - American Airlines på retur
De amerikanske aktier er mandag gået fra klart positive takter i handlen med futures til en rød start, efter at børserne reelt er åbnet.
Frem mod starten klyngede investorerne sig fortsat til håbet om en uforstyrret økonomisk genrejsning efter coronakrisen, men frygten for nye stigninger i antallet af smittede og en deraf følgende ny nedlukning synes fra starten af mandagens handel at have fået overtaget.
Efter kort tids handel falder S&P 500-indekset med 0,4 pct., Nasdaq-indekset bakker 0,1 pct., og Dow Jones-indekset sætter sig 0,6 pct.
Det sker efter fald til Dow Jones-indekset og S&P 500-indekset fredag, hvor Nasdaq lige netop klarede frisag med en marginal stigning.
Med til at trække ned fredag var blandt andet en melding fra Apple, der varslede midlertidige lukninger af visse amerikanske butikker som følge af flere nye smittede.
Og søndag meldte Verdenssundhedsorganisationen (WHO) om det højeste antal daglige smittetilfælde hidtil, hvilket har skabt lidt fornyet frygt for en andenbølge med coronavirus, der kan udløse nye nedlukninger.
Blandt de mest faldende fra start mandag er American Airlines, der presses af sine planer om et salg af nye aktier og obligationer.
Samlet set - inklusive en ny kreditfacilitet - søger American Airlines at forbedre balancen med 3,5 mia. dollar, mens selskabet kæmper med de omfattende negative effekter af coronakrisen.
Aktien falder med 6 pct. til 15,03 dollar i den tidlige handel.
Med i den tunge ende er også Southwest Airlines, som falder 2,1 pct. til 33,82 dollar, og Delta Airlines, der bakker 2,9 pct. til 28,65 dollar.
Tøjkæden Gap er blandt de få vindere mandag, hvor aktien løftes af positive kommentarer fra Wells Fargo, der har løftet sin anbefaling med to hak og skruet kraftigt op for kursmålet.
Anbefalingen af Gap er løftet til "overvægt" fra "undervægt", og samtidig er kursmålet ifølge Bloomberg News skruet op til 19 dollar fra 8 dollar.
Wells Fargo vurderer, at Gap er prissat for lavt, og samtidig mener finanshuset, at selskabets ejendomsaktiviteter rummer gode muligheder.
Gap-aktien stiger med 6,3 pct. til 11,33 dollar i mandagens tidlige handel.
Bed Bath & Beyond stiger i øvrigt med 1,4 pct. til 9,97 dollar i den tidlige handel, efter at selskabet har oplyst, at det styrker sin likviditet med en kreditfacilitet på 850 mio. dollar.
Det er et løft af kreditrammen på 250 mio. dollar i forhold til den eksisterende kreditfacilitet.
Ligesom hos et hav af andre detailselskaber har coronakrisen gjort ondt på driften hos Bed Bath & Beyond, som dog regner med, at omtrent 95 pct. af selskabets butikker vil være genåbnet inden udgangen af denne uge.

