Fortsæt til indhold

Markedsoversigt: Carlsberg i top på ny rekorddag uden rentebevægelser

Investor
/ritzau/FINANS

Carlsberg var den funklende stjerne i det danske eliteindeks, C25-indekset, fredag, efter at selskabet fredag morgen fremlagde en foreløbig melding for de første seks måneder af året.

Med en stigning på 6,4 pct. til 926,60 kr. indtog bryggeriaktien toppen af det danske indeks og agerede dermed trækhest for indekset, der gik på weekend med en stigning på 0,3 pct. til 1408,87.

Dermed landede C25-indekset den femte rekord i træk og den 20. i år.

Carlsberg annoncerede fra morgenstunden, at forventningerne til året fortsat er suspenderede, men meldte ellers om et rebound i Kina. På samme tid meddelte selskabet, at Vesteuropa kom godt igen mod slutningen af andet kvartal, og at Østeuropa er ikke så påvirket af corona.

Bryggerikoncernen ser et organisk fald i driftsoverskuddet på 8,9 pct. i første halvår, og et omsætningsfald på 14,6 pct.

- Herhjemme har vi nydt godt af Carlsberg, der var med til at trække C25-indekset i plus efter selskabets handelsopdatering, som så noget bedre ud end ventet. Folk var på forhånd positive omkring Carlsberg, og konsensus lå ret pænt, og alligevel formår Carlsberg at overgå forventningerne. Så det er rigtig stærkt, siger Christian Thatje, der er senioraktiehandler i Sydbank, til Ritzau Finans.

Stigningen til Carlsberg fredag smittede også af på Royal Unibrew-aktien, der endte 3,8 pct. højere til 601,20 kr.

Forsikringskoncernen Tryg fik hævet kursmålet af HSBC, Morgan Stanley, og Carnegie efter at koncernen torsdag præsenterede regnskab for andet kvartal af 2020.

Tryg-aktien endte dagen med en stigning på 2,7 pct. til 196,10 kr. efter torsdagens fald på 4,6 pct.

Der var meget beherskede rentebevægelser på det danske obligationsmarked fredag, hvor renten endte i minus 0,36 pct. Det var samme niveau som torsdag.

For en uge siden gik renten på weekend i minus 0,31 pct.

Der var fredag heller ikke mange retningsgivende nøgletal for handlerne at kaste sig over.

Fra den hjemlige scene landede forbrugerpriser fredag morgen på handlernes borde. De viste en inflation i juni på 0,3 pct. på årsbasis ifølge Danmarks Statistik. Dermed tiltog inflationen en anelse, da årsstigningstakten for forbrugerpriserne måneden forinden var 0,0 pct.

Senere på dagen var der nyt fra den anden side af Atlanten, hvor de amerikanske producentpriser blev offentliggjort.

Producentpriserne i USA faldt med 0,2 pct. i juni på månedsbasis, hvor økonomerne havde ventet en stigning på 0,4 pct. På årsbasis var der tale om et fald på 0,8 pct. mod et ventet fald på 0,2 pct. ifølge økonomerne.

Ser man på udviklingen eksklusive fødevarer og energi, også kaldet kerneproducentpriserne, var priserne 0,3 pct. lavere end i måneden før, mens den årlige stigningstakt var på 0,1 pct.

Der var ventet stigninger på henholdsvis 0,1 og 0,4 pct. i kerneproducentpriserne ifølge Bloombergs adspurgte økonomer.