Markedsoversigt: Simcorp i top i rekordindeks og flad rente
Simcorp endte som C25-indeksets helt store vinder mandag, hvor også Ørsted og Ambu var med til at hive indekset i vejret til endnu en rekord. Indekset steg 2,1 pct. til 1597,1.
Langt de fleste aktier lukkede dagen klædt i grønt, hvor flere selskaber i indekset kunne fejre lukkerekorder.
Mandag var der ingen over softwarekoncernen Simcorp. Selskabet oplyste før børsåbning, at det har underskrevet en ikke-bindende aftale om et partnerskab med amerikanske State Streets tyske selskab, State Street Bank International Gmbh.
Aktien lukkede med en stigning på 5,4 pct. til 865 kr., hvilket er rekord for aktien.
Aktien i Genmab blev hævet til 2180 kr. fra 2017 kr. hos Morgan Stanley. Det viser data fra Bloomberg News. Aktien lukkede med en stigning på 2,0 pct. til 2398 kr.
DSV Panalpina-aktien var også i fokus og fik hævet kursmålet til 1050 kr. fra 999 kr. per aktie af finanshuset UBS. Også Jefferies hævede sit kursmål til 1225 kr. fra 1000 kr., mens Barclays har løftet kursmålet til 1050 kr. fra 970 kr., og SEB har hævet kursmålet til 1175 kr. fra 1100 kr. DSV opjusterede fredag forventningerne. Mandag steg aktien 1,0 pct. til 1076 kr.
Anbefalingen af Ørsted-aktien blev mandag sænket til "hold" fra tidligere "køb" af analytikerne i finanshuset HSBC, viser data fra Bloomberg. Aktiensteg 5 pct. til 1050 kr.
Smykkegiganten Pandora endte mandag tæt på bunden af eliteindekset, efter at have steget voldsomt fredag med hele 17,2 pct. til 571 kr. i kølvandet på en oppræcisering af forventningerne til hele året.
Mandagen bød på hævede kursmål fra Handelsbanken og fra Carnegie, men aktien faldt 2,6 pct. til 556,20 kr.
Mandagens obligationsmarked bød ikke på de store udsving, da renten på den toneangivende tiårige statsobligation endte uændret i minus 0,43 pct. - samme niveau som ved åbningen af obligationsmarkedet. Det skete efter en kortvarig stigning tidligere på dagen, hvor renten på obligationen var oppe at vende i minus 0,42 pct.
Der var ikke nogen nøgletal til at sætte retningen for mandagens obligationsmarked, og det amerikanske obligationsmarked var lukket grundet Columbus Day. Derfor var opmærksomheden rettet mod nyheder om nye amerikanske hjælpepakker til økonomien.
Fredag kom det frem, at USA's præsident, Donald Trump, har godkendt en revideret stimuluspakke.
Der skulle være tale om en hjælpepakke på 1800 mia. dollar, og den skulle være blevet foreslået på et møde tidligere fredag mellem finansminister Steven Mnuchin og demokraternes Nancy Pelosi.
Før danske børsåbning kom der nyt om udviklingen i de japanske producentpriser og maskinordrer, der vurderes som en af de bedste indikatorer for investeringsbilledet i Japan.
De viser tegn på en vis stabilisering i august efter en pæn stigning i juli. Ordreindgangen gik 0,2 pct. frem i august, mens økonomerne havde ventet et fald på 1,0 pct. ifølge estimater indsamlet af Bloomberg News.




