Fortsæt til indhold

Finanstilsynet kræver flere nedskrivninger af Østjydsk Bank

Finanstilsynet vurderer, at banken bl.a. må afskrive yderligere på investeringsejendomme.

Investor
/ritzau/FINANS

Det meddeler Østjydsk Bank onsdag til fondsbørsen.

- Finanstilsynets vurderinger indikerer, at der i halvårsrapporten for første halvår 2015 er et yderligere nedskrivningsbehov på investeringsejendomme og aktiver i midlertidig besiddelse på i alt 13 mio. kr., skriver Østjydsk Bank i meddelelsen.

I kvartalsrapporten for første til tredje kvartal 2015 har banken nedskrevet for 5,8 mio. kr.

- Der er således en umiddelbart forskel mellem Finanstilsynets og Østjydsk Banks opfattelser af værdien af udvalgte investeringsejendomme og aktiver i midlertidig besiddelse på cirka 7 mio. kr. per 30. september 2015, skriver banken.

- Banken vil udsende en korrigerende information om de i regnskabskontrollen anførte forhold vedrørende årsrapporten for 2014, halvårsrapporten for første halvår 2015 og eventuelt kvartalsrapporten for første til tredje kvartal 2015 snarest muligt, lyder det endvidere i meddelelsen.

Senest 11. januar næste år vil banken udsende den korrigerende information.

Artiklens emner
Finanstilsynet
Østjydsk Bank