Familiefar brændte millioner af på aktiespekulation – nu sover han på luftmadras
Tusindvis af danskere spekulerer med værdipapirer på ultrakort sigt. Finans har mødt 10 af de såkaldte daytradere, som ifølge flere eksperter gambler med både psyken og økonomien.
»Hvem vil ikke gerne sidde på Hawaii eller Maldiverne og handle lidt aktier og ellers bare leve godt uden forpligtelser?«
Modspørgsmålet blev stillet af en dansk aktiespekulant, da han skulle forsøge at svare på, hvad der fik ham til at risikere millioner i jagten efter ekstraordinære afkast på aktiemarkedet. Billedet på drømmen er han langt fra ene om at bære rundt på. De senere år er tusindvis af helt almindelige danskere begyndt at spekulere i værdipapirer som aktier, valutaer og råvarer på ultrakort sigt.
Daytradere bliver de kaldt. Med blikket klæbet fast til skærme fyldt med grafer forsøger de at forudse fremtidens kursudsving før alle andre. Risikoen er høj, pengene store. De mest aktive daytradere laver flere hundrede handler dagligt, og når det går stærkt, køber og sælger de det samme værdipapir inden for få sekunder.
»De fleste mennesker vil helst sætte 20.000 kr. i en aktie og så vente på, at den er steget med 5 pct. Jeg vil hellere sætte 500.000 kr. i en aktie og håbe på, at den på fem minutter stiger 1 pct. og så trække mig ud igen,« siger daytraderen og skolelæreren Peter Møller Nduru fra Aalborg.
I 2015 tjente han mere end det dobbelte af sin løn som skolelærer på daytrading. Han er beviset på, at det lykkes for nogen. Men for langt de fleste går det modsat.
»Det er meget svært at klare sig på de finansielle markeder med spekulativ handel. Det kræver usædvanlige evner eller indsigt, som er meget sjælden. Og der er langt flere, der forsøger, end der er folk, der får succes,« siger Brad M. Barber, der er finansprofessor ved universitetet i Davis, Californien.
I løbet af 2016 har Finans mødt 10 daytradere med hver deres historie at fortælle. En har lige købt en toetagers herskabslejlighed med udsigt over søerne i København, betalt kontant. En anden, en familiefar i 40’erne, tilbringer nætterne på en luftmadras i sit lejede værelse, efter at han tabte 1,2 mio. kr. på kun tre dage. En tredje har netop sagt sit job op for at leve af daytrading.
Du kan møde dem alle i fortællingen ’Spekulanterne’. Her fortæller hjerneforsker Jon Sigurd Wegener også, hvorfor daytrading strider mod den menneskelige natur, og hvorfor aktiespekulation kan blive mindst lige så dyrt for sindet som for kontoen.


