Fortsæt til indhold

Britisk PMI skuffer

Investor
Ritzau Finans

De britiske PMI-tal for juli skuffede over en bred kam. Kun fremstillingsindustrien var et lille lyspunkt i målingerne, efter at briterne havde besluttet sig for at forlade EU.

Graf: Ritzau Finans

Det viser den foreløbige opgørelse fra Markit.

Det samlede PMI-indeks faldt til 47,7 mod ventet 49,0. I juni var indekset på 52,4. PMI for fremstillingsindsutrien faldt til 49,1 fra 52,1. Her var der ventet et større fald til 48,7.

Den store og tunge banksektor indgår i serviceindekset, der skuffede markant. Det faldt til 47,4 mod ventet 48,7 og 52,1 i juni.

I Sydbank hæfter makroanalytiker Kim Blindbæk sig mest ved faldet i serviceindekset.

- Det er det laveste aktivitetsniveau siden finanskrisen rasede i starten af 2009. Samtidig var der tale om det største fald nogensinde. Modvind i den britiske servicesektor er alvorligt, da sektoren udgør op mod 80 procent den britiske økonomi, skriver han i en kommentar.

På børsen er pundet svækket umiddelbart efter offentliggørelsen, hvilket ifølge Kim Blindbæk er udtryk for, at markedet anser sandsynligheden for pengepolitiske lempelser for at være steget.

Et pund koster ved 10.45-tiden 1,3179 dollar mod 1,3280 dollar kort inden offentliggørelsen.

Ritzau Finans