Sydbank: Melding om Sverdrup er godt nyt for Mærsk
Der er godt nyt til A.P. Møller-Mærsk mandag morgen, fra partneren Statoil, der er udset som operatør på det store oliefelt Johan Sverdrup.
Feltet, som Maersk Oil ejer 8,44 pct. af, er i færd med at blive udviklet i den norske del af Nordsøen, og den seneste prognose for investeringsbehov, oliereserver og produktion, tegner mere lukrativ end tidligere antaget.
- Det er godt at se, at man har et felt ude i Nordsøen med så lave break-even-priser. Det giver en indikation af, at der findes offshore oliefelter, der kan være meget attraktive ved lave oliepriser. Det her felt er også i særdeleshed attraktivt, fordi det er så kæmpe stort, siger senioranalytiker i Sydbank Morten Imsgard til Ritzau Finans.
Norske Statoil opjusterer således værdien af oliefeltet Johan Sverdrup. Det sker på baggrund af enighed om at udvide produktionskapaciteten med en ekstra produktionsplatform.
Den ventede fulde produktionskapacitet for Johan Sverdrup bliver sat op til 660.000 tønder om dagen. Tidligere var det anslået, at der ville blive produceret mellem 550.000 til 650.000 tønder olie om dagen, når Johan Sverdrup var i fuld produktion.
Lundin Petrolium, der ejer godt en femtedel af feltet har tidligere fortalt, at prisen på at producere olie fra feltet ville ligge på "omkring" 30 dollar per tønde. Statoil siger nu, at prisen bliver "under" 30 dollar per tønde for fuldfeltet.
For første fase ligger breakeven under 25 dollar, fortæller Statoil i en pressemeddelelse.
- Det er positivt for Maersk Oil at have et aktiv med så lav break-even-pris. De har en begrænset ejerandel, men alt andet lige er det en positiv melding for Maersk Oil, at man er med i det her, som ligner et af de bedste felter i Nordsøen på nuværende tidspunkt, siger Morten Imsgard.
Feltet, der ligger ud for Stavanger i Norge, ejes 40,03 pct. af operatøren Statoil, 22,6 pct. af Lundin Petroleum, 17,36 pct. af Petoro, 11,57 pct. af Det norske oljeselskap og endelig 8,44 pct. af Maersk Oil.
Ritzau Finans