Fortsæt til indhold

Euroinvestor fremsætter købstilbud på Victoria Properties

Bestyrelsen i Euroinvestor.com vil fremsætte et betinget frivilligt købstilbud til aktionærerne i Victoria Properties (VP), hvis aktier er noteret på Nasdaq Copenhagen. Formålet er at tilføre selskabet ny drift og aktivitet og at fortsætte børsnoteringen.

Investor
Ritzau Finans

Det oplyser Euroinvestor.com.

Alle aktionærer i VP vil få tilbudt 0,43 kr. per aktie kontant for deres aktier. Onsdag lukkede aktien dog noget over det niveau i 3,46 kr., mens den torsdag er steget yderligere 12,7 pct. til 3,9 kr. efter nyheden om købstilbuddet.

Euroinvestor oplyser, at der er opnået bindende forhåndstilsagn fra storaktionærer i VP om at ville acceptere købstilbuddet, således at Euroinvestor.com erhverver 61 pct. af aktierne.

Forhåndstilsagnene er givet af Hempel Fonden, MC2 Holding ApS, Aller Holding A/S, Bendt Tido Hannibal Wedell, Vicus Ejendomme ApS, A&C Følsgaard Invest A/S, Schal-Byg A/S og Thylander Gruppen Holding A/S.

Tilbuddet er blandt andet betinget af, at Euroinvestor.com opnår accept af tilbuddet fra aktionærer, der repræsenterer mere end 61 pct. af aktierne og stemmerne i selskabet.

Bestyrelsen i VP vil offentliggøre en redegørelse om købstilbuddet i forbindelse med eller efter offentliggørelsen af tilbudsdokumentet.

Artiklens emner
Euroinvestor