Medie: Presset bankboss vil score 1,3 mia. kr. på at gå
Topchefen i den skandaleramte storbank Wells Fargo har opbygget sig en solid fratrædelsesgodtgørelse, skriver CNN.
Hvis 63-årige John Stumpf vælger at forlade den skandaleramte storbank Wells Fargo, bliver det ikke med lommerne tomme.
Efter tre årtiers ansættelse i banken, heraf de seneste ni år som topchef, står han nemlig ifølge CNN til en fratrædelsesgodtgørelse på svimlende 200 mio. dollars, svarende til lidt over 1,3 mia. kr. Fratrædelsesgodtgørelsen er en blanding af kontanter, aktier og optioner.
Presset på John Stumpf er lige nu større end nogensinde, da det for nylig kom frem, at medarbejdere i storbanken Wells Fargo under pres for at møde salgsmål har oprettet konti og kreditkort for mere end to mio. kunder uden deres samtykke. Kunderne betalte altså gebyrer for konti, de ikke anede eksisterede.
Arbejdsmetoden i Wells Fargo har været kendt internt i banken i noget tid og har derfor undervejs ført til fyringer af 5.300 ansatte og afskaffelse af målprogrammet i banken. For et par uger siden blev banken idømt en bøde på 1,22 mia. kr. af de amerikanske myndigheder, og det fik skandalen frem i offentlighedens søgelys.
John Stumpf har været topchef i Wells Fargo i alle årene, hvor medarbejderfusken har fundet sted.
En række senatorer har erklæret, at de vil have skandalen i Wells Fargo undersøgt yderligere af beskæftigelsesministeriet, ligesom justitsministeriet har stævnet Wells Fargo.
Det er heller ikke mange dage siden, at medierne skrev om, at chefen for den afdeling i Wells Fargo, hvor medarbejdere har fusket, kommer til at forlade banken med et gyldent håndtryk på 826 mio. kr.
Wells Fargos aktiekurs dykkede en del i dagene efter, skandalen kom frem i offentligheden. Men den seneste uge er Wells Fargo-aktien faktisk steget med 0,68 pct.

