Euroinvestor scorer 36 mio. kr. på frasalg
Mediekoncernen Euroinvestor forventer mere end end fordobling af overskuddet på baggrund af salget af aktivitetsområdet IR Solutions.
Mediekoncernen Euroinvestor har solgt aktivitetsområdet IR Solutions for 5,5 mio. dollars, hvilket svarer til ca. 36 mio. kr., til den canadiske virksomhed Q4 Inc. Salget ha fundet sted, fordi Euroinvestor vil fokusere på sit kerneområde, der er drift af onlineportaler med fokus på aktie- og boligmarkedet, oplyser Euroinvestor i en fondsbørsmeddelelse.
»Der ligger et stort potentiale på de to markeder, og med salget af IR Solutions kan vi koncentrere kræfterne om at udvikle nye digitale produkter, så vi holder os helt i front. Vi skærper blandt andet fokus på udnyttelsen af 'big data' fra aktie- og boligmarkedet, hvor vi ser et kæmpestort potentiale, ligesom vi ser store muligheder i at gøre analoge forretningsmodeller til digitale vækstvirksomheder, som vi f.eks. har gjort med Boliga.dk og udlånsportalen UdenomBanken.dk,« udtaler Euroinvestors administrerende direktør Frederik Rovsing.
Salget af IR Solutions har fået Euroinvestor til at justere forventningerne til regnskabsåret 2016. Tidligere forventede Euroinvestor en omsætning på 74 mio. kr., men den er nu skruet ned til 75 mio. kr.
Forventningen til resultatet før skat er dog blevet løftet fra »mindst 20 mio. kr.« til et resultat på mellem 50 og 53 mio. kr.
Udmeldingen fra Euroinvestor har fået kursen i den illikvide aktie til at brage i vejret. Kl. 12 var den steget med mere end 14 pct.

