Investorerne er rådvilde i dom over Pandora
Pandoras aktiekurs tager en svingom efter tirsdagens regnskab.
Investorerne kan ikke helt finde ud af, hvad de skal synes om regnskabet fra den danske smykkekoncern Pandora. Da aktiemarkedet åbnede kl. 9.00, røg aktiekursen straks til vejrs. Men efter kun fem minutter var kursen pludseligt faldet 2 pct. Efter en halv time var selskabet så igen i et plus, og efter tre kvarter hed udviklingen minus 0,5. Rådvilde investorer? Tjo.
Under alle omstændigheder lader det til, at aktionærerne er lidt gladere, end sidst Pandora kom med regnskab. Dengang sendte de aktien ned med 4 pct. Sydbanks senioranalytiker Søren Løntoft Hansen kaldte dengang regnskabet for en stor skuffelse. Denne gang kalder han det en blandet pose bolsjer - noget, der afspejler kursudviklingen, som svinger op og ned.
Alt i alt har Pandora ikke været i stand til at leve op til de store forventninger, der blev skruet i vejret efter årets første kvartalsregskab. Dengang aktiekursen steg 11 pct. på en enkelt dag.
Pandoras kursudvikling i 2016 balancerer omkring nul. Det på trods af at selskabet har leveret tocifrede vækstrater. I tredje kvartal steg omsætningen med 18 pct., mens overskuddet efter skat voksede med hele 40 pct.
Men det er ikke nok for analytikere og investorer, der har høje forventninger til udviklingen i den danske smykkevirksomhed. Bl.a. havde man forventet en større fremgang i USA og generelt i både Syd- og Nordamerika. Samtidig skuffede salget i Europa en anelse, mens det eneste klare lyspunkt kontinentalt var Asien, der viste solid fremgang.
DSV, der også kom med regnskab tirsdag morgen, får stryg af investorerne. Efter en halvt times handel er kursen nede med 1,5 pct.


