Fortsæt til indhold

Trump-tumult gør ondt på emerging markets - og det kan blive værre

Der er blevet trukket mange mia. dollars ud af emerging markets-obligationer, siden Donald Trump vandt det amerikanske præsidentvalg.

Investor

Renten på amerikanske statsobligationer vil blive ved med at stige. Dermed er der lagt op til yderligere tæsk for emerging markets, lyder det fra den store kapitalforvalter Amundi Asset Management. Ifølge Amundi Asset Management, der har hovedkvarter i Paris, vil renten på 10-årige amerikanske statsobligationer stiger til 3 pct. i løbet af første kvartal 2017. Det skriver det amerikanske nyhedsmedie Bloomberg.

Renterne begyndte for alvor at stige, efter at Donald Trump blev valgt til USA's næste præsident. Siden da er der blevet skåret mere end 2 billioner dollars af værdien af det globale obligationsmarked. Det svarer til 14 billioner kr.

»Spørgsmålet er, om vi står over for en Trump tantrum?« siger Eric Brard, der står i spidsen for globale obligationer i Amundi Asset Management, til Bloomberg.

Kommentaren er en henvisning til det, der er blevet kendt som taper tantrum. Det fandt sted i 2013, efter at Federal Reserve besluttede sig for at neddrosle sit store opkøbsprogram. Det første til markant rentestigning. Det fik investorerne til at trække store summer ud af emerging markets, der samtidig blev ramt af, at deres valutaer blev svækket.

»Vi står over for en situation, som vil styrke dollaren, og det er ikke godt for emerging markets,« siger Eric Brard.

Renten på 10-årige amerikanske statsobligationer er steget med 0,5 pct.point siden valget af Donald Trump, og er dermed nået op på 2,41 pct. Det er det højeste niveau siden juli 2015. Samtidig er samtlige emerging markets-valutaer blevet svækket over for dollaren.

Udviklingen kan aflæses på emerging markets-obligationer, der er udstedt i lokal valuta. Fra nytår og frem til august havde de givet et afkast på 7,8 pct. Men det er nu barberet ned til 1,2 pct., skriver Bloomberg.

På én enkelt uge i november blev der trukket 6,6 mia. dollars ud af emerging markets-obligationer. Det er mere end de 5,7 mia. dollars, der var på én uge blev trukket ud uden taper tantrum.

Artiklens emner
Federal Reserve
Amundi Asset Management