Betjener 35 danske kommuner: Er det snart »game over« for nedtursramt skraldeselskab?
RenoNorden skal hente penge til at nedbringe kæmpe gæld og samtidig mister eksperterne så småt troen på virksomheden.
Når man skal beskrive den nuværende situation i det norske skraldeselskab RenoNorden, står klicheerne nærmest i kø for at komme ud over læberne.
Men for at spare tid, springer vi direkte til sagen.
RenoNorden, der er Nordens førende renovationsselskab og opererer i 35 danske kommuner, er lige nu ramt af en nedtur af de større.
Selskabets aktie er styrtdykket med omkring 70 pct. siden børsåbning i mandags, fordi RenoNorden har nedjusteret forventningerne til regnskabsåret og samtidig har så stor en gæld, at der skal udstedes nye aktier for at nedbringe gælden.
Kapitaludvidelsen skal indbringe 350 mio. norske kr., svarende til lige knap 290 mio. kr., så gælden på 900 mio. kr. kan gøres mindre.
De analytikere, der følger RenoNorden, har prompte sat deres kursmål på selskabet markant ned ifølge data fra Bloomberg.
| Bank | Anbefaling før | Anbefaling nu | Kursmål før | Kursmål nu |
|---|---|---|---|---|
| Danske Bank | Køb | Salg | 23 | 4 |
| Beringer Finance | Køb | Salg | 24 | 4 |
| DNB | Hold | Hold | 18 | 7 |
Blandt dem er Danske Bank, der i en meddelelse til sine kunder har erklæret sig »skuffet« over udviklingen i RenoNorden og derfor er gået fra en anbefaling om at købe Renonorden-aktien til nu at anbefale et salg.
Danske Banks Martin Stenshall, der følger RenoNorden, vil ikke udtale sig om sin ændrede anbefaling, men bekræfter blot, at den er en realitet.
Magnus Granerød, analytiker i investeringsbanken Beringer Finance, vil dog gerne udtale sig om, hvorfor han nu har ændret både kursmål og anbefaling på RenoNorden.
»Selskabet (RenoNorden, red.) har en stor gæld, forventer et dårligere driftsresultat og skal nu ud at hente flere penge. Det har fået os til at justere vores anbefaling,« siger han.
Ifølge Magnus Granerød er nuværende aktionærer i RenoNorden næsten nødt til at skrive sig op til nye aktier.
»Hvis de ikke gør det, er deres eksisterende aktier nærmest ingenting værd. Derfor er jeg også overbevist om, at RenoNorden nok skal hente de nødvendige penge, hvorfor det heller ikke er sandsynligt, at selskabet går konkurs,« siger han.
Spekulationen blandt enkelte medier er ellers begyndt at tage til; kan RenoNorden ende med at lukke?
Det er ifølge Per Hansen, investeringsøkonom i Nordnet, ikke det mest oplagte på nuværende tidspunkt, da ordrebeholdningen og omsætningen fortsat er fornuftig. Men han vil ikke udelukke en konkurs.
»De seneste måneder er der væltet en masse skeletter ud af skabet hos RenoNorden, og hvis det kommer til at ske én gang til, tror jeg, det er game over. Så vil ingen kommuner have lyst til at indgå kontrakter med RenoNorden, ligesom ingen vil have lyst til at investere i selskabet,« siger Per Hansen.
Han mener, at de helt store tabere lige nu er de eksisterende aktionærer.
»Der er mistillid til selskabet i øjeblikket, og derfor falder aktiekursen voldsomt. Samtidig bliver aktionærernes nuværende aktier fuldstændig udvandet, fordi man formentlig skal udstede op mod fire gange så mange aktier, som der i forvejen findes i selskabet,« siger Per Hansen.
For nylig indgik RenoNorden to kontrakter med Aarhus Kommune omkring dagrenovation og genanvendeligt materiale. Kontrakterne løber frem til marts 2023 og forventes at bidrage til omsætningen med omkring 233 mio. kr.
Da RenoNorden blev børsnoteret i Oslo for to år siden, skete det til kurs 47. Efter torsdagens handler var aktien nede i kurs 5,15. Det svarer til et fald på 89 pct.

