Fortsæt til indhold

»Europæiske aktier vil klare sig bedre end amerikanske i 2017«

Europæiske selskaber kommer til at nyde godt af en svagere euro, højere oliepris og global vækst, og deres aktier vil klare sig bedre end de amerikanske på 12 måneders sigt, forudser finanshuset.

Investor

De europæiske aktier vil klare sig bedre end de amerikanske i 2017. Vi skal bare lige have overstået valgene i Tyskland, Frankrig og Holland, lyder vurderingen fra Goldman Sachs, skriver Bloomberg.

Finanshuset forventer, at de europæiske aktier - her forstået som Stoxx 600-indekset - vil give et afkast på 8 pct. inklusive udbytter i 2017.

De europæiske aktier bliver løftet af en svagere euro, stærk global vækst og en stigende oliepris, mener Christian Mueller-Glissmann, der er chef for portefølge strategi og investering hos Goldman Sachs i london.

Han forventer, at det amerikanske indeks S&P 500 til sammenligning "kun" vil give et afkast på 4 pct., i takt med at optimismen omkring den amerikanske vækst fortoner sig. Og dermed lægger en dæmper på det boom, der har været i amerikanske aktier, siden Donald Trump blev valgt til præsident.

»Amerikanske aktier vil stadig stige, men mindre end de europæiske, som vil indhente de amerikanske. Det, som skaber optimisme i USA lige nu, er udsigten til skattenedsættelser og offentlige anlægsarbejder. Men begge dele vil sandsynligvis blive udvandet i løbet af året. Til gengæld har vi gode forudsætninger for, at Europa vil klare sig godt,« siger Christian Mueller-Glissmann.

Siden valget af Trump har både S&P 500 og Dow Jones sat rekorder, fordi investorerne tror på, at præsidentens politik vil give en vækst i økonomien.

Det er især banksektoren, som Goldman Sachs sætter sin lid til i Europa. Det amerikanske finanshus forventer, at Stoxx 600 vil lukke året i indeks 380, hvilket er 3,7 pct. højere end lukningen i fredags, skriver Bloomberg.

Artiklens emner
Goldman Sachs
Stoxx 600