Investeringsfonde giver igen positive afkast
Fonde med europæiske, nordamerikanske og globale aktier gav i vid udstrækning negativt afkast i januar. Men nu er minus vendt til plus.
Mundvigene peger formentlig opad igen blandt investorerne i de danske investeringsfonde. Efter en sløj start på året i januar, da de fleste fonde med europæiske, nordamerikanske og globale aktier, gav negative afkast, er minus blevet vendt til plus i februar. Det viser en opgørelse over fondenes performance i februar, som brancheforeningen Investeringsfondsbranchen (IFB) står bag.
»De globale aktiemarkeder blev trukket op af pæne regnskaber og gode økonomiske nøgletal i både Europa, USA og Asien. Samtidig gav rentefald og stigende kurser på dollar og emerging markets valutaer yderligere rygvind til både aktier og obligationer. Forventninger til væksten i USA er fortsat høj. Derimod er der større usikkerhed om udsigterne for Europa, bl.a. på grund af de kommende valg i Holland og Frankrig,« skriver IFB.
For fonde med nordamerikanske aktier lå medianafkastet på 5,3 pct. i februar, så medianafkastet for disse fonde nu ligger på 4,6 pct. siden årsskiftet. Kategorien globale aktier gav typisk et afkast på 3,91 pct., og hele medianafkastet i denne kategori ligger nu på 3,94 pct. Fonde med europæiske aktier havde et medianafkast på 2,7 pct. i februar, så medianafkastet siden nytår nu ligger på 2,34 pct.
Fonde med danske aktier haltede noget bagefter, da medianafkastet i februar i disse fonde endte på 1,31 pct. Danske aktier klarede sig dog forholdsvis godt gennem januar, så medianafkastet i fonde med danske aktier ligger på 4,64 pct. siden årsskiftet.
Ser man på aktiefonde, er det disse fire kategorier, som private investorer har placeret flest penge i. Kategorien globale aktier topper listen. Her var der ved udgangen af februar placeret 198 mia. kr., mens tallene for kategorierne danske aktier, nordamerikanske aktier og europæiske aktier lyder på henholdsvis 28,3 mia. kr., 28,2 mia. kr. og 28,2 mia. kr.

