Tre varme bud på en italiensk sommeraffære
Det er svært ikke at forelske sig lidt i Italien, når man sidder på et lille romantisk torv i en hemmelig toskansk bjergby med et glas Aperol Spritz i hånden. Anderledes forholder det sig for investorerne. Flygtningekrise, et svagt banksystem, og lav vækst kombineret med en ustabil politisk situation. Kærligheden er minimal. Italienske aktier er upopulærer over en bred kam. Betyder det så, at du bør holde dig fra at investere i italienske aktier?
Tværtimod bør det vække nysgerrigheden hos den værdibaserede investor på jagt efter undervurderede aktier med stort potentiale. Lad mig komme med tre italienske selskaber, vores globale aktieforvaltere har investeret i på det seneste.
Italiens største bank Unicredit handles markant under den bogførte værdi. Banken har solgt ud for syv milliarder euro af de aktiver, der ligger udenfor kernevirksomheden. Den nye administrerende direktør planlægger, at nedlægge bankfilialer, reducere antallet af ansatte, forenkle selskabsstrukturen og skille sig af med de dårlige lån. I maj rapporterede banken om et nettoresultat og indtægter, der var klart over markedets forventninger. Det er klare indikationer på, at banken er på rette vej.
Telecom Italia er et andet selskab, der har en stor evne til selvhjælp. Den nye dynamisk administrerende direktør har foretaget en række vigtige investeringer og drevet selskabet til en «turn-around»-position. Samtidigt har han omstruktureret virksomheden ved at skære ned på omkostningerne og påbegyndt et program for at øge lønsomheden. Vi ser et potentialer for nogle særdeles attraktive pengestrømme i løbet af to-tre år.
Det tredje eksempel er kaffeimperiet Massimo Zanetti. Forbrugere er traditionelt meget loyale overfor sit foretrukne kaffemærke, hvilket ligger i godt tråd med Massimo Zanettis taktik om at opkøbe mindre lokale kaffemærker for derefter at bruge deres distributionsnetværk. Selskabet er underanalyseret og har fløjet under radaren for mange investorer. Aktien er attraktivt prisfastsat, og selskabet har gjort store fremskridt med at differentiere virksomheden og øge indtægterne med 7 procent sidste år.
Hvis du sætter dig ind i risikoen og selskabernes fundamentale eksponeringer, er Italien et fantastisk land med mange interessante selskaber. Lykkedes du med det, kan ferierne til Italien i de kommende år muligvis blive endnu bedre.
Af Jens Elkjær, Adm. Dir. SKAGEN Fondene Danmark