Fortsæt til indhold

Har du fået fuldt udbytte af de stærke aktiemarkeder i årets første måneder?

Investor
Kerstin Lysholm

Globale aktier er steget med mere end 11 pct. siden nytår. Et højt afkast, som ligger i den øvre ende af det, eksperter i starten af året forventede for hele 2017.

Forskellene på de respektive aktiemarkeder er dog store. For det samlede afkastresultat afhænger enormt meget af, på hvilke markeder man har placeret sine penge. Målt i lokal valuta har europæiske aktier f.eks. opnået et afkast på ca. 7 pct. i år, mens amerikanske aktier ligger på knap 11 pct. og emerging markets aktier med omkring 20 pct. Også danske aktier har leveret stærke afkast med ca. 18 pct. kursfremgang i år.

De nævnte afkastresultater er målt i den lokale valuta for det enkelte marked. Som dansk investor er det afgørende imidlertid afkastet målt i danske kroner. Investerer man for eksempel i amerikanske aktier, vil man samtidig være påvirket af, hvordan US-dollaren bevæger sig. Ens samlede investeringsafkast er altså en kombination af dels afkastet på aktiemarkedet, dels udviklingen i valutaen.

Ser man på det amerikanske aktiemarked i år, så har valutaeksponeringen haft meget stor betydning for afkastet. Aktiemarkedet er steget pænt med knap 11 pct. US-dollaren er dog svækket kraftigt ift. euroen - og dermed den danske krone - og har tabt omkring 10 pct. i år. For en dansk investor betyder det, at det samlede afkastresultat ligger tæt på nul. Og selvfølgelig kan valutaresultatet svinge begge veje: Mens US-dollaren er blevet svækket i 2017, gav den for eksempel gode afkast i årene før, nemlig 3 pct. i 2016, 11 pct. i 2015 og 14 pct. i 2014.

Som professionel investor har man mulighed for at beskytte sine investeringer mod valutaudsving gennem afdækning af valutarisikoen. Afdækker man ikke valutaeksponeringen i forbindelse med ens udenlandske aktieinvestering, så svarer det til en højere risiko i selve investeringen. På langt sigt resulterer denne højere risiko ikke i forventninger om et bedre afkast.

Men valutasikring koster. Som investor må man løbende vurdere, om omkostningen ved at afdække valutarisikoen kompenseres af den større sikkerhed. Og i hvert fald skal man være opmærksom på den store effekt, som selve valutakomponenten har på aktieafkastresultatet på kort sigt.

Det er netop sådanne overvejelser både om geografiske markeder, samt den strategiske og taktiske håndtering af valutaeksponeringen, som dit pensionsselskab kan håndtere i kraft af sin rolle som professionel investor. Derved kan det sikres, at du rent faktisk får det fulde udbytte af dine globale investeringer – også når valutaerne svinger.

Af Kerstin Lysholm, portføljemanager SEB

Artiklens emner
Kerstin Lysholm