Fortsæt til indhold

Markedsoversigt: Bankaktier og statsrenterne tog sig et dyk

Faldene havde tag i det danske aktiemarked tirsdag, hvor blandt andet Jyske Bank blev sendt baglæns efter sit regnskab, og Ambu faldt op til sin kvartalsmeddelelse onsdag morgen.

Aktier
MarketWire

Blandt sidepapirerne steg æggebakkekoncernen Brdr. Hartmann efter en opjustering, mens Solar kom under pres efter en nedjustering.

C25-indekset faldt 0,9 pct. til 1817,84 i et marked, der er præget af lidt usikkerhed op til de mange regnskaber for første kvartal, og rentemeddelelser fra USA og Europa henholdsvis onsdag og torsdag.

Desuden faldt et par amerikanske regionalbanker, Pacwest og Western Alliance, tungt i USA og gav mindelser om de fire bankkollaps, der allerede har ramt det amerikanske marked i år.

- Og det er nok også noget, der trykker stemningen lidt i Europa i dag, siger Ole Kjær Jensen, afdelingsdirektør i Sydbank, til MarketWire.

Med i bunden af C25 var Jyske Bank, der tabte 4,9 pct. til 476,20 kr.

Banken kom tirsdag morgen med regnskab for første kvartal, hvor der dog ikke var større overraskelser, efter at banken allerede 18. april havde løftet sløret for resultatopgørelsen og dengang også opjusterede forventningerne til 2023.

Både regnskabstal og opjustering blev gentaget.

Ud over Jyske Bank tabte Nordea 3,6 pct. til 73,29 kr. Danske Bank mistede 0,7 pct. til 144,70 kr., og Sydbank sluttede 2,6 pct. lavere i 295,20 kr.

Blandt højdespringerne var FLSmidth, der steg 2 pct. til 268,80 kr. Der var ikke nyt fremme ud over, at selskabet offentliggjorde analytikerestimater forud for kvartalsregnskabet i næste uge.

Også ISS var i medvind og steg 1,3 pct. til 143,85 kr. op til torsdagens regnskab.

På obligationsmarkedet havde rentestigninger længe tag i det danske marked, men udviklingen vendte 180 grader ud på eftermiddagen, da et par amerikanske regionalbanker fik store klø på børsen.

Det var Pacwest og Western Alliance, der faldt tungt, i USA og skabte fornyet uro om den amerikanske banksektor, der allerede har set fire bankkollaps i år.

Herhjemme lukkede den toneangivende tiårige rente 7 basispoint lavere end mandag i 2,55 pct. Kort før de amerikanske bankaktier begyndte at falde, var renten 2,67 pct.

Frem til da var renteudviklingen i høj grad dikteret af formiddagens inflationstal fra eurozonen.

Forbrugerpriserne i eurozonen steg med 7,0 pct. i april i forhold til den tilsvarende måned sidste år mod 6,9 pct. måneden før. Økonomerne havde ifølge Bloomberg News ventet en uændret stigningstakt på 6,9 pct.

- Inflationen trækker op for første gang i et halvt år. Brandærgerligt. Omvendt mister kerneinflationen lige en centimeter. Så det er en lidt blandt pose bolsjer i dagens tal for inflationen, som dog ikke overrasker vildt meget.

- Uanset hvad er inflationen fortsat vanvittig høj, og der er stadig et betydeligt prispres i den europæiske økonomi, vurderer Jeppe Juul Borre, cheføkonom i Arbejdernes Landsbank.