Valuta: Vigtig politisk udviklng og økonomiske data styrer dollar-kurs
Investorerne kan mandag morgen se frem til en uge med mængder af vigtige begivenheder i form af topøkonomiske data og potentiel eksplosiv politisk udvikling op til præsidentvalget i USA.
Amerikansk forbrugertillid, fremstillingsundersøgelse og arbejdsmarkedsrapport blander sig med præsidentvalgsdebat og det fortsatte slagsmål om en stimuluspakke i Kongressen, og sætter investorerne ud på sidelinjen for at lægge ny strategi, efter at fredagens opsving i de amerikanske aktier har bremset den igangværende dollarstyrkelse på baggrund af tegn på afmatning i det spirende økonomiske opsving og den politiske usikkerhed.
Investorer ser nu frem mod den første valgdebat mellem præsident Donald Trump og udfordreren Joe Biden, tirsdag.
- Ikke ret mange vil endnu forsøge at satse på valgresultatet. I det mindste venter de indtil morgendagens tv-debat, siger valutachef Kyosuke Suzuki fra Societe Generale i Tokyo til Reuters.
Sideløbende er investor-forventningen til, at den amerikanske kongres vil nå til enighed om en stimuluspakke, der af centralbanken, Federal Reserve, er udråbt som afgørende for støtte til den pandemiramte økonomi, ved at fortage sig og erstattet af voksende bekymringer for, at det økonomiske opsving går i stå, i takt med at stimulusprogrammerne udløber, og dermed begrænser forbruget.
Modsat spiller en anden faktor i dollarstyrkelsen ind i form af de fortsat store spekulative positioner rettet mod en styrkelse af euro.
Data fra US Commodity Futures Trading Commission viste fredag, at de amerikanske valutaterminspositioner ligger på 28 mia. dollar i netto-shorts versus euro. Det er tæt på det højeste niveau i knap ti år.
- Vi er nødt til at være på vagt over for en svagere euro på grund af yderligere afvikling af lange euro-positioner. Der mangler ikke bekymringer over Europa med stigninger i coronavirus-infektionerne i Frankrig og så videre, forsøg fra den Europæiske Centralbanks Styrelsesråd på at tale euro ned samt brexit, påpeger chefstrateg Makoto Noji fra SMBC Nikko Securities i et notat ifølge Reuters.
Euro koster mandag morgen 1,1635 dollar mod 1,1630 dollar fredag eftermiddag, mens dollar ligger i 105,30 yen per dollar mod 105,55 yen fredag.
Pund koster mandag morgen 1,2765 dollar mod 1,2710 dollar fredag eftermiddag.






