Fortsæt til indhold

Glem Donald Trump – Elon Musk er nu højrefløjens store ideologiske indpisker

Kaos har hersket omkring Twitter, siden det sociale medies nye ejer, Elon Musk, tog over. Men efter få uger ved roret har rigmanden overhalet Donald Trump som manden, der sætter ild til værdidebatterne.

Elon Musk var sammen med Donald Trumps svigersøn, Jared Kushner, til VM-finalen søndag i Qatar mellem Argentina og Frankrig. Det har givet anledning til en del spekulationer – også på Musks eget Twitter. Foto: Carl Recine/Reuters
Karriere

Glem Donald Trump, glem Ron DeSantis, og glem også de andre håbefulde republikanere, der drømmer om at indtage Det Hvide Hus efter præsidentvalget i USA i 2024.

For der er a new guy in town. Ikke en der vil eller for den sags skyld kan blive præsident. Men en, der med bunker af penge i ryggen og med et spektakulært køb af Twitter til 44 mia. dollars på kort tid har udviklet sig til tidens mest markante ideologiske indpisker på den amerikanske højrefløj.

Artiklen er publiceret i samarbejde med Jyllands-Posten.
Artiklens emner
Konspirationsteorier
Twitter