Fortsæt til indhold

Kjeld Ranum evnede som topchef at se længere end til de næste sømærker

80 år mandag: Kjeld Ranum var adm. direktør for Aarhus Oliefabrik, der i dag kendes som AarhusKarlshamn. Han var første formand for Danmarks Eksportråd.

Kjeld Ranum har en enkelt fondsstyrelsespost tilbage og formandsposten i Old Boys Golfklub, der tæller 150 medlemmer. Privatfoto
Navne

I dag står der pensionist på visitkortet, men i mange år var den sønderjyske grosserersøn Kjeld Ranum blandt de ledende skikkelser i dansk erhvervsliv.

Respekteret, vellidt og med den rolige hånd på roret, der følger af at koncentrere sig om det store overblik og dermed evnen til at kunne se længere end til de næste sømærker.

Kjeld Ranum stod i spidsen for Aarhus Oliefabrik, senere Aarhus United, her til en generalforsamling. Foto: Ole Lind

Student fra Sønderborg Statsskole…

Artiklen er publiceret i samarbejde med Jyllands-Posten.