• For abonnenter
Navne

»Der er mange år, til jeg skal på pension, så jeg er yderst risikovillig«

Portræt: Tine Choi Danielsen er som chefstrateg med til at træffe beslutningerne om, hvordan PFA placerer pensionsopsparing for op imod 600 mia. kr.

Artiklens øverste billede
Tine Choi Danielsen, PFA Pensions chefstrateg, holder for alvor fri, når hun sammen med sine børn holder ferie. Den næste store rejse ser lige nu ud til at skulle gå til Sydkorea. Foto: Stine Bidstrup

Når PFA’s chefstrateg, Tine Choi Danielsen, toner frem på tv-skærmen og taler om at tage toppen af risikoen i usikre tider, taler hun ikke om sin egen opsparing. 

Det meste af pensionen overlader hun til pensionsselskabet. Men den lille del af opsparingen, hun selv leger med, er næsten udelukkende placeret i aktier og aktiefonde

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.