Topøkonom: Danmark har brug for udlændinge
Den lave vækst i beskæftigelsen er et stort vestligt problem især i Europa, lyder det fra cheføkonom på IMD, som mener, at Danmark skal være mere åben for udlændinge.
Den vestlige verden får brug for udlændinge på arbejdsmarkedet, lyder det fra cheføkonom på IMD, som roser det danske og de nordiske samfundsmodeller.
»Den lave vækst i beskæftigelsen er et stort vestligt problem især i Europa. Den aldrende befolkning er et vigtigt emne, vi ser med stor bekymring på, og vi regner med, at det bliver balanceret på en effektiv måde via migration,« forklarer Christos Cabolis, som er cheføkonom og projektansvarlig for IMD’s World Competitiveness Center.
Centret udgav mandag aften sin rangliste af 63 landes evne til at udvikle, tiltrække og fastholde talenter, og her blev Danmark for femte år i træk nr. to.
Han peger på, at kun Afrika vil opleve befolkningsvækst de kommende årtier, mens den vil falde andre steder, og det vil sætte landene under pres i takt med, at folk lever længere, men der er færre til at forsørge dem.
(...) lande med fokus på diversitet klarer sig meget, meget bedre.Christos Cabolis, cheføkonom og projektansvarlig for IMD’s World Competitiveness Center
Økonomiske spørgsmål er ifølge Cabolis vigtigt, men når lønnen når et vist niveau, bliver en række bløde værdier vigtige faktorer for udlændingene, der ofte har deres familier med. Så spiller det sociale sikkerhedsnet, et fair retssystem, gennemsigtighed i samfundet og det politiske styre samt især personlig sikkerhed ind.
Her har Danmark og de nordiske lande noget at tilbyde.
»Det er meget imponerende, men vi ser det også slå igennem i vores andre ranglister: I har fundet en balance mellem en social stat, der samtidigt styrker individualiteten og tillader folk at forfølge deres potentiale. Og selvom det også giver problemer, kan vi se, at lande med fokus på diversitet klarer sig meget, meget bedre,« lyder det fra cheføkonomen.
Cabolis er ikke ene om sit syn på behovet for udenlandsk arbejdskraft. Finans talte tidligere på efteråret med Mike Booker, der er chef for en af verdens største jobsøgningsportaler, The Network, om, hvordan udenlandske talenter ser på Danmark.
Booker mente også, at Danmark og stort set alle andre vestlige lande får brug for folk, og der vil blive en kamp om at tiltrække dem.
The Network havde i en omfattende analyse spurgt 366.000 brugere om deres jobpræferencer, og konklusionen var, at rejselysten blandt titusindvis af unge er stor, og selvom Danmark ikke er i toppen af lande, de udenlandske talenter automatisk vil opsøge, så viser analysen, at matchet mellem de kompetencer, vi efterspørger og kan tilbyde – herunder de bløde værdier - og så det, talenter leder efter, er temmelig god.
»Kan danske virksomheder tilpasse sig her og markedsføre sig på det, står de godt,« sagde han og uddybede i et større interview:
»Ansatte har i dag mere fokus på de blødere værdier. De vil ikke bare gå på arbejde, men være blandt ligesindede, som de kan være sammen med socialt. De virksomheder, der klarer sig bedst, har en fænomenal kommunikation med ansøgere og holder dem i hånden i hele processen. Virksomheder skal tænke over, at kandidaten måske ikke er den bedste nu, men kan være det om seks måneder.«


