• For abonnenter
Økonomi

Eksperter: Kinas covid-nedlukning er den mest risikable til dato

Kina havde længe held til at holde covid ude, men nu lader omicron til at have bidt sig fast. De medfølgende nedlukninger truer derfor med at ramme halvdelen af landets økonomi – og dermed sende en chokbølge gennem resten af verden.

Artiklens øverste billede
Sundhedsarbejdere i beskyttelsestøj lukker et kvarter i Shanghai af efter tilfælde af covid-19 den 15. marts. Flere af Kinas storbyer er ramt af virusudbrud, der samlet set er det største, siden pandemien begyndte. Foto: Hector RETAMAL / AFP/Ritzau Scanpix

TOKYO – Analysefirmaet Nomura har ikke meget godt at sige om Kinas økonomiske fremtid. Hvor et gennemsnit af økonomer fra investeringsbanker og andre analytikere spår om en kinesisk vækst på 5,2 pct., regner Nomura selv med 4,3 pct

For den ekstremt smitsomme omicron-variant af covid-19 truer med at trække tæppet væk under

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.