• For abonnenter
Økonomi

IEA: De massive nedskæringer i Opec+ udgør en alvorlig global sikkerhedsrisiko

Artiklens øverste billede
USA's præsident Joe Biden rejste til Saudi-Arabien for at overtale kronprins Mohammed bin Salman til at øge olieproduktionen og dermed mindske energiprischokket. Fra november sker det modsatte Saudi-Arabien og de øvrige lande i organisationen Opec+ sænker olieproduktion med 2 mio. tdr. i døgnet. Foto: Reuters/Bandar Algaloud

Den globale energikrise kan blive alvorligt forværret næste år, fordi de olieeksporterende lande har besluttet at sænke produktionen.

På et ministermøde i den forgangne uge vedtog medlemmerne i Organisationen af Olieeksporterende Lande (Opec) og søsterorganisationen Opec+ at sænke den aftalte olieproduktion med 2 mio. tdr. i

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.