Her hæves renten nu til 97 pct.
Argentinas centralbank har sendt den ledende rente op til et næsten uvirkeligt niveau.
Inflationen i Argentina er så meget ude af kontrol, at den er steget til over 100 pct. på årsbasis.
Det har fået landets centralbank til at hæve den ledende rente med 6 pct.point, så renten i Argentina nu er på skyhøje 97 pct.
Det skriver CNN.
Globalt er det kun Venezuela og Zimbabwe, der lige nu har højere inflation end Argentina, viser data fra IMF.
Argentina er én af Sydamerikas største og vigtigste økonomier, hvorfor det bestemt ikke er uden betydning, at landet i øjeblikket er så hårdt ramt.
Ifølge nyhedsbureauet AP har fattigdom fat i 39,2 pct. af argentinerne grundet den høje inflation. Især bliver flere og flere børn under 15 år ramt af fattigdom.
En analytiker, som CNN har talt med, er ikke begejstret for situationen i Argentina. Faktisk mener han, at landets regering har handlet for sent, og at indsatsen mod inflationen ikke er nok.
»Fornemmelsen er, at regeringen fuldstændigt taber til inflationen,« siger Miguel Kiguel, der er finansiel rådgiver og desuden har en chef-fortid i den argentinske centralbank.
Argentina skal til oktober til valg, hvor landet skal have ny præsident, da den nuværende, Alberto Fernandez, ikke søger genvalg.
Der bor omkring 46 millioner mennesker i Argentina.

