Disse danske aktier står for skud i dramatisk valgår
To bestemte aktiesektorer risikerer at ende i skudlinjen i forbindelse med næste års amerikanske præsidentvalg – og det er dårligt nyt for investorerne i det danske eliteindeks C25.
Når amerikanerne i 2024 skal til stemmeurnerne for at vælge, hvem der skal være USA’s næste præsident, står det ikke bare til at ramme aktierne i det amerikanske S&P 500-indeks. Også de danske C25-aktier er i farezonen.
For især to sektorer, som vægter tungt i indekset, risikerer at blive viklet ind i valget, som sandsynligvis står mellem præsident Joe Biden og den tidligere præsident Donald Trump, mener Michael Friis Jørgensen, der er aktiechef i HC Andersen Capital.
»Normalt er det først seks måneder før valget, at vi kender kampfladen. Men der er ingen tvivl om, at medicinalsektoren og den grønne sektor, som spiller en kæmpe rolle i Danmark, står for skud i valget,« siger han.
Michael Friis Jørgensen bemærker, at de amerikanske valg tidligere har været med til at skabe drastiske udsving i aktiekurserne i C25-indekset.
Eksempelvis i 2016, hvor amerikanernes udgifter til sundhedsforsikringer og medicin stod på dagsordenen. Det udløste en kraftig kursnedtur for Novo Nordisk-aktien, som faldt 40 pct. fra starten af året.
På den anden side belønnede investorerne Vestas-aktien med en stigning på 35 pct. i kølvandet på det seneste valg i 2020, hvor Demokraterne og Joe Biden sejrede og lagde op til store investeringer i vedvarende energi.
Michael Friis Jørgensen vil ikke afvise, at medicinalsektoren igen ender i møllen næste år – især efter mastodonter såsom Novo Nordisk og Eli Lilly har tjent enorme beløb på deres kendte fedmemidler i USA.
»Her har vi Novo Nordisk, som nærmest alle amerikanere kender til på fedmeområdet, og de risikerer at ende som en af prygelknaberne, hvis man vil slå på sundhedsomkostningerne i valgkampen,« fortæller han.
Grønne aktier som Vestas og Ørsted vil ifølge Michael Friis Jørgensen være mest udsatte, i forhold til hvem der vinder valget, og om de vil investere mere eller mindre i vedvarende energi de næste fire år.
Carla Sands, der er USA’s tidligere ambassadør i Danmark og nuværende rådgiver for Donald Trump, har i et mailinterview med Børsen meddelt, at Trump formentligt vil skrotte Joe Biden-administrationens ambitiøse klimainvesteringer, hvis han ender med at vinde præsidentvalget i 2024.
Natalia Setlak, der er investeringsstrateg i Danske Bank, stemmer i.
Hun slår fast, det uden tvivl vil være en fordel for de grønne aktier, hvis Demokraterne vinder valget, da de sandsynligvis vil investere mere i den bæredygtige omstilling, modsat Republikanerne, der vil investere mindre.
»Det er et af de områder, hvor man er uenige, og Trump vil måske være mere tilbøjelig til at investere i oliesektoren. Derfor er der også udsigt til mere volatilitet i denne del af markederne næste år,« siger Natalia Setlak.
Historisk så har C25-indekset ifølge strategen oftest klaret det fornuftigt i de amerikanske valgår. Med undtagelse af valget i 2016, hvor nedturen i medicinalaktierne medførte, at de danske aktier haltede mærkbart efter, og i 2008, hvor Finanskrisen sendte sorte skyer ind over aktiemarkedet.
Præsidentvalget i USA næste år er ifølge Natalia Setlak en af årsagerne til, at Danske Bank anbefaler en undervægt i sundhedsaktier, hvilket vil sige, at de for nuværende har et negativt syn på dem i forhold til andre aktier.
»Vi ser en sandsynlig risiko for, at sundhedsaktier vil klare det dårligt de næste måneder – og det bør man have i tankerne, hvis man er investor i C25-indekset, hvor medicinalvirksomhederne vægter en del,« siger hun.
Hos Danske Bank ser man ifølge Natalia Setlak, at de danske investorer især er eksponeret mod C25-indekset, hvilket medfører, at de står med en større risiko i forhold til valget i USA, end hvis de investerede bredt.
Faktisk består Danske Bank-kundernes aktieporteføljer i snit af mere end 60 pct. danske aktier – mere end anbefalede 10 pct. Til sammenligning udgør danske aktier mindre end 1 pct. af verdensindekset MSCI ACWI.
»Hvis sundhedsaktierne bliver et emne i valgkampen, risikerer vi at få en gentagelse af 2016, der var et dårligt år for danske investorer,« siger hun.
Michael Friis Jørgensen fra HC Andersen Capital mener, at alt er muligt.
»Men vi må slå fast – når først der er trykket på knappen, og valget er overstået, så vil vi se negativitet i den grønne sektor, hvis Trump bliver præsident, mens vi vil se en lettelse, hvis det bliver Biden,« fastslår han.
»Hvis man ser på medicinalsektoren, så handler aktierne næsten uanset hvad skidt op til de amerikanske valg. Men så snart, at nogen er blevet valgt, så ender det i glemmebogen,« fortsætter Michael Friis Jørgensen.


