Sydbank: Opsving kører tæt på grøften
Det er tid for ECB-chefen Draghi at dykke ned i værktøjskassen efter hidtil uprøvede værktøjer for at få hindre det spæde opsving i eurozonens økonomi fra at køre i grøften.
Det vurderer cheføkonom i Sydbank Jacob Graven.
- Nye tal viser, at forbrugere og virksomheder i eurozonen blev mere pessimistiske i august. Normalt er der en relativt tæt sammenhæng med humøret hos forbrugere og virksomheder og den økonomiske vækst. Den dårligere stemning er derfor et klart signal om, at eurozonens økonomi er ved at gå i stå, konstaterer han.
Jacob Graven forklarer det med konflikten mellem Ruskland og Vesten.
- Nogle virksomheder er direkte ramt af eksportrestriktioner, men langt flere er formentlig bekymrede for, at konflikten eskalerer yderligere og kan ramme endnu flere varegrupper, skønner han.
Den dårlige stemning blandt forbrugere og virksomheder lægger et tungt pres på Den Europæiske Centralbank (ECB) for at sparke mere fart i eurozonens økonomi. Derfor er spændingen i top forud for ECB's rentemøde torsdag i næste uge.
- Vi venter i udgangspunktet, at ECB vil se tiden an lidt endnu og nøjes med at slå fast, at man er klar til at handle, hvis det viser sig nødvendigt, skriver Jacob Graven, men på lidt længere sigt skal ECB i værktøjskassen.
- ECB vil formentlig i løbet af efteråret indse, at der ikke er nogen vej udenom. Seddelpressen må startes op, så ECB kan købe obligationer for nye penge. Det vil ikke være nogen mirakelkur i forhold til at sparke liv i eurozonens økonomi og løfte inflationen, men det er det sidste værktøj i ECB's værktøjskasse, som det er ved at være tid til at finde frem, vurderer cheføkonomen.


