Grækenland giver aktierne en kæberasler
Den græske deroute weekenden over i forhandlingerne med landets kreditorer har skabt stor usikkerhed og det rammer finansmarkederne hårdt mandag morgen. C20 åbner i det største fald på en enkelt dag i umindelige tider.
Grækerne står i kø ved hæveautomaterne, bankerne holder lukket og landets fremtid i eurozonen er usikker som aldrig før. Det sender fra start de danske og europæiske aktier på en markant retræte.
Fra start falder det toneangivende danske C20 Cap-indeks med 4 pct. til indeks 958. Også i Tyskland og resten af Europa dykker markederne markant. I Tyskland dykker DAX med 3,0 pct. mens det spanske indeks, IBEX, falder med 4,0 pct.
»Det ser grelt ud fra start for aktiemarkederne. Og for den sags skyld også for rente- og valutamarkederne,« siger aktiestrateg hos formuepleje Otto Friedrichsen.
Det er resultatet af, at Grækenland og dets kreditorer ikke kom frem til en aftale om landets gæld i weekenden. Da det ikke skete fortalte ECB, at man ikke vil hæve grænsen for de nødpenge, der er blevet send til græske banker.
Med den udmelding valgte landets finansminister Yanis Varoufakis og premierminister Alexis Tsipras at lukke bankerne og sætte en grænse på 60 euro, når det kommer til at hæve penge i automaterne.
Forhandlingerne brød sammen, da Alexis Tsipras overraskende sendte den reformpakke ECB, IMF og EU kræver for at fortsætte med at pumpe penge i Grækenland, til folkeafstemning. Dermed kommer der ingen aftale før tirsdag, som er dagen hvor landet skal betale 1,5 mia. euro til sine kreditorer. Penge landet med al sandsynlighed ikke har. Dermed står Grækenland til at misligeholde sin gæld.
Dermed er usikkerheden total om Grækenlands fremtid i eurosamarbejdet og muligvis også som medlem af EU.
»Usikkerheden er vokset markant fordi det nu er sendt til folkeafstemning. Samtidigt er timeglasset vendt, for bankerne åbner ikke før, der er en løsning. Og et samfund kan ikke fungere uden bankerne, så der skal komme en løsning inden for et par uger,« siger Otto Friedrichsen.
Ud over at sende aktierne på fuld retræte fra start har usikkerheden sendt renterne i sikre havne som Tyskland og Danmark sydover. Den toneangivende 10-årige tyske rente falder 18 basispoint til 0,74 pct. fra start mens den danske 10-årige dykker med 20 basispoint.
På valutamarkedet skyr investorerne euroen i frygt for, at krisen i Grækenland kan sprede sig.
Investorerne søger sikre havne over en bred kam, hvilket har sendt guldprisen op.
Natten til mandag satte de asiatiske markeder sig med 2-3 pct.

