Fortsæt til indhold

Økonom: Lille risiko for giftig deflationsspiral

Priserne på huse falder i januar, mens lejligheder på landsplan er stabilt.
Økonomi
Ritzau Finans

Inflationen i Danmark har kurs mod at lande på under 0,5 pct. i 2015, hvilket i givet fald vil være det laveste niveau i over 60 år.

De lave prisstigningstakter skyldes i høj grad markante fald i energipriserne, og renses tallene for det, har der faktisk været tale om en stigende inflation gennem det seneste år. Derfor er risikoen for en skadelig deflationsspiral ifølge cheføkonom Jacob Graven fra Sydbank også lille.

- Frygten for at de lave prisstigninger bliver for meget af det gode og udvikler sig til en giftig deflationsspiral med faldende priser og stagnerende forbrug, anser vi for lille. Især fordi inflationen kun midlertidigt trækkes ned af lavere energipriser. Men også fordi fremgangen i dansk økonomi sandsynligvis vil trække både løn- og prisstigningerne op i de kommende år, skriver Jacob Graven i en kommentar.

Artiklens emner