Priserne i Danmark tangerer bundrekord
Danmark rykker ned af EU-ranglisten over forbrugerpriser.
For første gang siden oktober 2014 er inflationen i Danmark lavere end i euroområdet.
Det viser nye tal fra Danmarks Statistik, der har offentliggjort sit EU-harmoniserede forbrugerindeks, som måler udviklingen i inflationen efter den fælles EU-standard (HICP).
Samlet set faldt forbrugerpriserne i Danmark med 0,3 pct. i marts sammenlignet med samme måned i fjor. I både EU og euroområdet holdt priserne sig uændret.
Den lavere inflation i Danmark skyldes især prisfald på tøj, mad og møbler og er en tangering af bundrekorden fra januar 2015. Tallene betyder, at Danmark nu teknisk set oplever deflation - altså deciderede prisfald.
»Men det er værd at bemærke, at den underliggende inflation, hvor man renser for bl.a. brændstofpriserne, stadig holder sig lidt over nul på 0,3 pct. Vi har altså ikke udbredte prisfald og dermed heller ikke rigtig deflation. Men man kommer ikke uden om, at den underliggende inflation er kommet bekymrende tæt på nulpunktet,« siger seniorøkonom Niels Rønholt fra Jyske Bank.
I alt 16 EU-lande oplever i øjeblikket deflation. Værst står det til i Cypern og Rumænien, der begge har prisfald på over 2 pct. Europas højeste inflation finder vi i Norge, hvor priserne er steget med 3,6 pct.
Deflation kan være problematisk, hvis det får forbrugere og virksomheder til at udskyde køb, i håbet om at varer og tjenester bliver billigere over tid. Det kan også medføre, at realrenten bliver for høj, forklarer Steen Bocian, cheføkonom i Dansk Erhverv.
I den sammenhæng er det heldigt, at realrenten i Europa - også herhjemme - er ganske lav. Desuden skal der mere en marginal deflation til, før vi for alvor kommer i problemer, mener Steen Bocian.
»Vi må ikke glemme, at vi gennem mange år har haft prisfald på mange varer som følge af globaliseringen, så vi er ikke uvant med deflation inden for visse varegrupper. Det er nok de færreste af os, som udskyder købet af f.eks. et tv, hvis deflationen ligger på 0,3 pct. Hvis vi ved, at priserne om et år er 5- 10 pct. lavere, er konklusionen nok en anden,« siger cheføkonomen.
Den Europæiske Centralbank, ECB, har et mål om, at inflationen skal stige med lidt under, men tæt på 2 pct. For at imødekomme den meget lave inflation i eurozonen har centralbanken negative renter og en meget lempelig pengepolitik.
Nykredit forventer, at inflationen vil tiltage hen over sommeren, når de store olieprisfald fra i fjor bliver taget ud af ligningen. Der er ingen grund til at frygte en længerevarende deflation i dansk økonomi, mener chefanalytiker Tore Stramer.
»Overordnet skal man glæde sig over, at den lave inflation er med til at sikre en fornuftig reallønsfremgang,« siger han, der forventer en reallønsfremgang på 1,7 pct. i år. - den største i syv år.

