Lempeligere beskatning i spil for at redde dansk olieeventyr
Gunstigere skattevilkår ligger på forhandlingsbordet for at sikre genopbygningen af Maersk Oils lukningstruede Tyra-felt, der er knudepunkt for Danmarks gasproduktion i Nordsøen. En løsning skal findes i år og sikre staten nye oliemilliarder i fremtiden.
Redningen af det vigtigste knudepunkt for Danmarks gasproduktion, Mærsk-feltet Tyra, er på vej. Det skyldes ifølge Finans’ kilder, at lempeligere skattevilkår i den danske del af Nordsøen er i spil i de hårde forhandlinger mellem staten og olieselskaberne. En løsning vil bidrage til at sikre Staten fremtidige milliardindtægter fra den danske undergrund.
Risikoen for en permanent lukning af det forældede og synkende Tyra-felt er ellers overhængende, og Maersk Oil har meddelt, at feltet vil lukke ned for altid fra oktober 2018, hvis der ikke findes en løsning inden nytår i år. Men nu bevæger forhandlingerne sig i den rigtige retning.
Ifølge flere kilder, som Finans har været i kontakt med, arbejdes der kort før lukketid benhårdt på at nå frem til en løsning, som forlænger Tyra-feltets liv. Konkret handler forhandlingerne angiveligt om at sikre olieselskaberne bedre skattebetingelser i form af fradrags- eller afskrivningsmuligheder. En model, som det politiske system hidtil ikke har set på med velvilje.
Hvis Maersk Oil og de øvrige selskaber i Dansk Undergrunds Consortium (DUC) når til enighed med staten om en løsning, vil man kunne nøjes med en treårig midlertidig lukning af Tyra-feltet i stedet for en total afvikling, der ville efterlade omfattende olie- og gasforekomster uberørte i undergrunden. En kilde med kontakter i forhandlingsprocessen oplyser desuden, at vedkommende har indtryk af, at forhandlingsparterne er ret langt i beslutningsprocessen.
Ifølge rådgivningsvirksomheden Wood Mackenzie er en genopbygning af Tyra da også det mest sandsynlige udfald af forhandlingerne. Virksomheden regner altså med, at parterne overvinder de finansielle knaster.
»Vores antagelse er, at genopbygningen bliver en realitet og vi forventer, at prioriteten vil være at installere en ny fremstillingshub, så produktionen kan begynde igen i felterne i 2020 og på Tyra i 2022,« siger Stuart Livingstone, Wood Mackenzie-analytiker specialiseret i Nordsøen.
En nedlukning af Tyra-feltet er ikke en tom trussel, og derfor har Maersk Oil som operatør allerede indsendt en nedrivningsplan for feltet til Energistyrelsen, og derfor tikker uret.
»De kræfter, der bliver brugt i systemet, bliver brugt på at holde liv i det,« siger en kilde med stort kendskab til statens forhandlingsposition.
Fra de involverede forhandlingsparter er der total radiotavshed om forhandlingsstatus. Det har således ikke været muligt at få kommentarer fra hverken Finansministeriet, Skatteministeriet, Erhvervs- og Vækstministeriet, Energi-, Forsynings- og Klimaministeriet eller Maersk Oil, der dog henviser til tidligere udtalelser om, at man forsøger at finde økonomisk bæredygtige løsninger for en genopbygning.
At slet ingen ønsker at sige noget som helst, tager flere af Finans’ kilder som udtryk for, at en aftale kan være lige oppe over.


