EU og Japan enige om historisk frihandelsaftale
Efter fire års forhandlinger er der principielt enighed om verdens største frihandelsaftale.
På et ekstraordinært topmøde i Bruxelles er EU og Japan netop nået til principiel enighed om en frihandelsaftale, der omfatter en tredjedel af verdensøkonomien og 40 pct. af verdenshandelen.
Aftalen ventes at levere store gevinster til dansk erhvervsliv, når 99 pct. af den told, der i dag lægges på samhandelen, nu liberaliseres for helt at bortfalde.
»Danish Crown eksporterer i år grisekød for over 3 mia. kr. til Japan. Det er en aftale, der på alle måder er positiv for Danish Crown, da vi ser muligheder for at eksportere mere. Vi tror på bedre priser for vores produkter til glæde for de danske landmænd, og så er det min klare forhåbning, at vi over tid kan skabe et sted mellem 100 og 300 nye arbejdspladser i Danmark,« siger adm. koncernchef Jais Valeur.
Aftalen vil betyde øget konkurrence, hvilket er sundt, og med mange års målrettet eksportindsats i Japan er Danmark bedre positioneret end de fleste til at drage fordele af aftalen, når den træder i kraft.Peter Thagesen, underdirektør, Dansk Industri
Hvor EU som helhed har underskud på samhandelen med Japan, er situationen en anden for Danmark.
»Danmark er det EU-land, der relativt set har det største overskud på samhandelen med Japan, og der ligger store perspektiver i den nye aftale for dansk erhvervsliv. En række af Danmarks store virksomheder har hidtil ikke været så aktive på det japanske marked, men det vil kunne ændre sig med denne aftale. Vi har forventninger om en nettostigning i samhandelen på 50 pct.,« siger underdirektør Peter Thagesen, Dansk industri, og fortsætter:
»Aftalen vil betyde øget konkurrence, hvilket er sundt, og med mange års målrettet eksportindsats i Japan er Danmark bedre positioneret end de fleste til at drage fordele af aftalen, når den træder i kraft. Netop på grund af USA’s beslutning om ikke at deltage i frihandelsaftalen TPP, er denne aftale så meget vigtigere for Japan, og det er positivt set med europæiske øjne.«
De seneste fire år har der været 18 intense forhandlingsrunder, og det er ifølge EU-Kommissionens formand Jean-Claude Juncker af stor symbolsk betydning, at frihandelsaftalen er landet umiddelbart før topmødet i Hamborg for G20-landenes stats- og regeringschefer fredag og lørdag.
Frihandelsaftalen blevet suppleret med en strategisk partnerskabsaftale.
»Den Økonomiske Partnerskabsaftale danner grundlag for et strategisk partnerskab for fri og fair handel og imod protektionisme,« siger præsidenten for EU’s Ministerråd, Donald Tusk.
Den principielle enighed betyder, at detaljer i frihandelsaftalen mangler at blive færdigforhandlet, men at der politisk nu er givet mandat til chefforhandlerne til at afslutte processen.
»De udestående punkter vil falde på plads. Herefter skal den endelige aftale godkendes i Tokyo og Bruxelles, hvorefter den skal oversættes til de 28 officielle sprog i EU og derpå sendes til ratificering i medlemslandene, hvilket er en proces, der forventes at tage omkring halvandet år,« siger kommissionsformand Juncker, der oplyser, at frihandelsaftalen forventes at træde i kraft i begyndelsen af 2019.
»Aftalen er vidtgående, og det er vigtigt at understrege, at ingen står som tabere,« understreger Donald Tusk.
Han henviser dermed til tommelfingerreglen i internationale handelsforhandlinger om, at en aftale først er god, når alle er nogenlunde lige utilfredse med resultatet. Hvis nogle er mere tilfredse end andre, vil de have givet for lidt ved forhandlingsbordet.
For Japans premierminister Shinzo Abe er der tale om en politisk gevinst af de store efter, at frihandelsaftalen Trans-Pacific Partnership (TPP) for et dusin lande omkring Stillehavet ikke vil blive til noget, fordi USA’s præsident Donald Trump som en af sine første embedshandlinger har trukket USA ud af aftalen endnu inden, at Senatet har nået at ratificere den.
EU har i en årrække haft et betydelig underskud på samhandelen med Japan, men EU-Kommissionen forventer med aftalen, at der skabes balance.
Frihandelsaftalen forventes at træde i kraft i begyndelsen af 2019.

