Ekspert fra økonomisk årsmøde: Der kommer helt sikkert handelskrig mellem stormagterne
En handelskrig mellem Kina og USA er uundgåelig, lyder det fra World Economic Forum, hvor udsigterne til fortsat globalisering er meget mindre end tidligere.
Der er ikke den store tvivl hos Ian Bremmer. Han er ekspert i geopolitik, og han har de dystre briller på, når han skal snakke om den globale samhandel i fremtiden.
Vi er på World Economic Forums årsmøde i den schweiziske alpeby Davos, hvor statsledere, eksperter og alverdens topledere er samlet for at diskutere verdens udfordringer og muligheder i en historisk fragmenteret verden.
Og et af de steder, hvor verden i den grad vil opleve en alvorlig fragmentering og øget krise er i forholdet mellem USA og Kina. Her kommer der til at blive tale om en regulær handelskrig, og nærmest profetisk kundgjorde USA’s nyslåede præsident, Donald Trump, nye toldtariffer mod Riget i midten.
Hør, hvorfor Ian Bremmer er så sikker i sin sag, og hvad Europa vil gøre for at dæmme op for en eventuel handelskrig, når global redaktør på Finans, Alexander Bitsch, rapporterer fra Davos.
Gæst: Alexander Bitsch, global redaktør, Finans
Vært: Mads Ring
Producer: Kasper Søegaard


