Karriereklubben: Krise! Jeg vil noget helt andet
Det er vel aldrig for sent at skifte kurs? Eller hvad? Det taler vi om i denne uges episode af Karriereklubben, hvor panelet dykker ned i netop dette dilemma.
Hvad gør man, når man har opbygget skills i et felt, men pludselig mærker, at man vil noget helt andet? Noget, man slet ikke har erfaring med endnu?
Det er vel aldrig for sent at skifte kurs? Eller hvad?
Det taler vi om i denne uges episode af Karriereklubben, hvor panelet dykker ned i netop dette dilemma.
Med i studiet er Maria Flyvbjerg Bo, Nordic Director hos HSBC Innovation Banking, Michael Wiatr, Partner hos Antler og David Jeppesen, Ekstern Marketingschef og Strategisk Rådgiver.
Dilemmaerne kommer blandt andet omkring Peter, som er webudvikler, men vil noget helt, helt andet. Spørgsmålet er hvordan man sælger sine skills i en retning, man gerne vil, men endnu ikke har erfaring med?
Og så vender vi Louises dilemma. Hun er landet i en afdeling, hvor alle er enormt sociale. Selvom det er fedt, kan det også blive lidt for meget. Hvordan tackler man at være introvert i et meget ekstrovert team?


