Fortsæt til indhold

Lyn-analyse: Dette ønsker erhvervslivet fra en ny regering

Mette Frederiksen (S) er gået i gang med at forsøge at danne en ny regering efter valget, men på forhånd ser det meget svært ud. Spørger man erhvervslivet er der særligt en ting, der står højt på dagsordenen. Hør mere i denne Finans Lyn-analyse.

Sytatsminister Mette Frederiksen fik en historisk lussing til folketingsvalget, men er stadig udpeget som kongelig undersøger til en ny regering - selvom det ser svært ud.. Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Lyn-analyse

Inden folketingsvalget var flere erhvervsledere ude med ønsker om, at den nuværende regering ville fortsætte. Simpelthen fordi det ville give ro og stabilitet.

Nu er valget overstået, og selvom statsminister Mette Frederiksen (S) er i fuld gang med at afsøge mulighederne for at danne en ny regering, ser det vanskeligt ud.

Det nye folketing er sammensat af ikke mindre end 12 partier, og ro og forudsigelighed er umiddelbart noget af det sidste, der er lagt op til.

Hør i Finans Lyn-analyse, hvor meget danske virksomheder skal regne med at blive prioriteret, og om formueskat og konkurrencekraft stadig er højt på politikernes dagsorden.

Gæst: Emma, Qvirin, journalist, Finans.

Vært: Mads Ring.

Hent alle afsnit af Finans Podcasts i Apple Podcast og Spotify,