Fortsæt til indhold

Tidligere chef for togsignaler: De gamle signaler virker fint

Hvis tyskere og franskmænd havde satset på nye togsignaler – som aftalt – ville Danmark ikke selv skulle udvikle de nye signaler med forsinkelser og kæmpe budgetoverskridelser til følge, mener en ekspert.

Mens Banedanmark bøvler med at sætte nye togsignaler op, siger en tidligere chef for togsignalerne, at de gamle signaler – som her styres på et gammelt signalanlæg i Hillerød – fungerer fint og sagtens kan gøre det de næste 10-20 år. Arkivfoto: Finn Frandsen/Polfoto
Politik

De gamle togsignaler, som man er ved at skifte ud for ca. 20 mia. kr., er langt bedre end deres rygte. De fungerer og kan formentlig sagtens bruges i yderligere 10-20 år – hvis de bare bliver vedligeholdt – mener den tidligere chef for de danske togsignaler Jørgen Thyge Falster, der for fem år siden blev pensioneret.

»Det er noget sludder at påstå, at…

Artiklen er publiceret i samarbejde med Jyllands-Posten.
Artiklens emner
Banedanmark
DSB