Fortsæt til indhold

Danske Gymnasier vil gøre forsøg med karakterfrihed permanent

Ifølge foreningen Danske Gymnasier skal det være op til det enkelte uddannelsessted, hvorvidt eleverne skal have standpunktskarakterer eller ej. SF bakker op om forslaget, mens LA mener, at karakterløse gymnasier kan have en ødelæggende effekt.

19-årige Mikkel Roldsgaard er en af de gymnasieelever, som oplever et pres fra sig selv for at opnå de bedste karakterer i sin gymnasietid. Det fik ham i 2.g til at tage en tænkepause uden for gymnasiet. Foto: Brian Karmark
Politik

15 danske gymnasier har de seneste år prøvet kræfter med en forsøgsordning, der har givet dem mulighed for at bytte karakterer ud med grundig feedback og evaluering.

En ordning, som foreningen Danske Gymnasier nu ønsker gjort permanent i hele landet.

Hvis skolerne vurderer lokalt, at det giver mening, skal de have lov til at udskyde karaktergivningen.
Birgitte Vedersø, formand for Danske Gymnasier

»Hvis skolerne vurderer lokalt, at det giver mening, skal de have lov til at udskyde karaktergivningen.…

Artiklen er publiceret i samarbejde med Jyllands-Posten.
Artiklens emner
Gymnasier
Danske Gymnasier