Fortsæt til indhold

Whistleblower anklager Trump

Detaljeret klage over Donald Trumps pression mod Ukraine og efterfølgende forsøg på at dække over dette har kastet en brand ind i diskussionen om en rigsretssag.

Den fungerende direktør for Nationale Efterretninger, Joseph Maguire, fik en ublid medfart under høringer i Kongressen torsdag. Maguire var med til at forsinke, at en whistleblowers klage over Trump kom kongresmedlemmerne i hænde. Foto: Chip Somodevilla/AFP
Politik

WASHINGTON

En detaljeret klage fra en whistleblower i de amerikanske efterretningstjenester har kastet Donald Trumps Hvide Hus ud i en krise og kan udløse en rigsretssag mod præsidenten.

Størstedelen af klagen – et dokument på ni sider – blev med enkelte udstregninger offentliggjort torsdag i Washington.

Dokumentet gennemgår kompetent og med stor detaljeringsgrad…

Artiklen er publiceret i samarbejde med Jyllands-Posten.
Artiklens emner
Nancy Pelosi